Wersja kontrastowa

Polonistyczny Dwukropek

„Dwukropek Badacz_ka” jest tworzony m.in. przez Olę Wieczorkiewicz, Izę Sobczak i Tosię Tosiek, fot. Adrian Wykrota
„Dwukropek Badacz_ka” jest tworzony m.in. przez Olę Wieczorkiewicz, Izę Sobczak i Tosię Tosiek, fot. Adrian Wykrota

W marcu ruszył podcast Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej pod nazwą „Dwukropek Badacz_ka” tworzony przez cztery filolożki. Ambitna inicjatywa ma za zadanie m.in. przedstawić szeroką rozpiętość tematów badań jednego z największych wydziałów na UAM.

 

- Nazwa zachęca do interpretacji, jest bardzo polonistyczna. Dwukropek pisany słowami generuje napięcie i zapowiada, co następuje po nim czyli bohatera lub bohaterkę rozmowy. Koncentrujemy się na osobach. Dwukropek podkreśla dwupunktowość w rozmowie i partnerstwo - wyjaśnia pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Iwona Ostrowska, która pracuje w Biurze Obsługi WFPiK

Iwona Ostrowska, związana przez 10 lat z redakcją czasopisma „Czas Kultury”, współpracowała z wieloma ludźmi nauki: - Są to nierzadko osoby, które świetnie komunikują naukę, potrafią o niej opowiadać w niezwykle wciągający słuchacza sposób. Pomyślałam, że warto z tym coś zrobić. Na fali rosnącej popularności medium, jakim jest podcast, doszłam do wniosku, że jest to idealna formuła, która pozwala zagłębić się w temat. 

Pomysł zaakceptował prof. Jerzy Borowczyk, dziekan WFPiK ds. naukowych i udostępnił do realizacji projektu Laboratorium Lema na czwartym piętrze Collegium Maius, gdzie rozmowy są nagrywane. Montażem zajmuje się Iwona Ostrowska, natomiast o wysoką jakość techniczną dba Stanisław Bitka. Z zaproszonymi rozmawiają doktorantki Ola Wieczorkiewicz, Iza Sobczak i studentka V roku filologii polskiej Tosia Tosiek.

Dzięki podcastowi słuchacze mają okazję poznać naukowczynie i naukowców pracujących na ogromnym wydziale. Nagrania są adresowane zarówno do społeczności akademickiej, jak i przyszłych studentów. - Studiuję tu już od dziesięciu lat i nadal nie znam wszystkich pracowników WFPiK - mówi Ola Wieczorkiewicz. - Rozmowy są po to, by społeczność lepiej się zintegrowała, a naszą rolą jest prezentowanie najbardziej nietuzinkowych badaczy i badaczek. - Zależy nam, żeby pokazać, jak wszechstronne badania są uprawiane na wydziale, nikogo nie pomijać. Wybór zawsze jest odrobinę arbitralny, ale pamiętamy o tym, że dopiero zaczynamy - dopowiada Iwona Ostrowska.

Zaproszeni mówią o swojej pracy i osiągnięciach, mogą również pokazać się od prywatnej strony, jeśli mają na to ochotę. Przygotowanie do spotkań wymaga czasu, zaangażowania, a czasem również wyjścia poza znany teren. - Dotychczas rozmawiałam z osobami, których przestrzeń badawcza jest mi bliska - z Joanną Bednarek o humanistyce zaangażowanej i prof. Grzegorzem Ziółkowskim o teatrze. Teraz zapoznaję się z dorobkiem dr. Wojciecha Hofmańskiego i trochę skóra mi cierpnie, bo nie wiem nic o językoznawstwie czeskim i staroczeskim - mówi Tosia Tosiek.

Językoznawstwo było obcym światem również dla Izy Sobczak, na co dzień zajmującej się współczesną prozą kobiet, do czasu rozmowy z dr Dorotą Masłej, laureatką Nagrody Wydziału I PAN za publikację poświęconą Kazaniom Augustiańskim. - Byłam zaskoczona, jak bardzo zaciekawił mnie ten temat - zdradza doktorantka. - Przeczytałam książkę dr Masłej z wielką przyjemnością. W rozmowie chciałam dać przestrzeń badaczce tak, żeby mówiła o tym, co najbardziej ją interesuje. Dr Masłej nawiązywała do współczesności, starała się pokazać hipertekstowość Kazań. Staramy się uświadomić naszym rozmówcom, że nie mówimy tylko do naukowców, którzy znają konkretny temat, ale również do przyszłych studentów. Mam wrażenie, że dr Masłej też miała to na uwadze.

Do tej pory wyemitowano 4 odcinki podcastu. W tym sezonie, który skończy się wraz z letnim semestrem, ukaże się ich łącznie 9. Z każdym nagraniem grono odbiorców rośnie, zarówno wśród kadry naukowej, jak i studentów. Niektórzy zgłaszają, z kim warto porozmawiać. – „Dwukropek” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych studenckich znajomych - mówi Ola Wieczorkiewicz. - Podcastu słuchają również naukowcy. Pojawiają się oczywiście pytania, co będzie dalej, my jednak nie zdradzamy, kto będzie bohaterem/bohaterką kolejnej rozmowy, żeby zachować element zaskoczenia. Cieszę się, że podcast się rozwija, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy formy aktywności towarzyskiej są ograniczone. Słuchając podcastu, możemy mieć wrażenie, że osobiście bierzemy udział w rozmowie. Zespół planuje w przyszłości zrealizować odcinek specjalny z udziałem publiczności. Podcast prowadzony na żywo byłby miłym gestem wobec słuchaczy.

Dwukropek Badacz_ka jest dostępny na Youtube i Spotify. Polecamy również zajrzeć na stronę podcastu na Instagramie.

 

Czytaj też: Homini Vere Academico dla wybitnych filologów

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.