Wersja kontrastowa

Nowi dziekani w nowym numerze „Życia Uniwersyteckiego”

Życie Uniwersyteckie 11/2019
Życie Uniwersyteckie 11/2019

Listopadowe Życie Uniwersyteckie już jest gotowe. Tym razem oddaliśmy głos dziekanom siedmiu nowych wydziałów. Profesorowie zapoznają czytelników z historią swoich dyscyplin na Uniwersytecie, piszą również o znaczeniu, jakie ma powstanie wydziałów.

Publikujemy przemowę JM Rektora prof. Andrzeja Lesickiego wygłoszoną na inauguracji roku akademickiego 2019/2020, roku wyjątkowego, bo rozpoczynającego drugie stulecie istnienia uniwersytetu. Piszemy również o nagrodzonych naukowcach, absolwentach i studentach.

Wracamy do badań prof. Anny Goździckiej-Józefiak i dr Alicji Warowickiej z Wydziału Biologii.  Naukowcy już wiedzą, co kryje w sobie wyciąg z glistnika jaskółcze ziele, który jest zabójczy dla komórek raka i endometrium, wirusów i grzybów.

prof. Anna Goździcka i dr Alicja Warowicka

Piszemy również o salinomycynie - koniu trojańskim podstępnie niszczącym raka. Badania dr. Michała Antoszczaka z Wydziału Chemii mogą przyczynić się do powstania skutecznej broni przeciw chorobie dziesiątkującej nie tylko Polaków.

dr Michał Antoszczak

Zapytaliśmy prawnika prof. Annę Musiałę i językoznawcę prof. Przemysława Czaplińskiego, dlaczego postanowili utworzyć Centrum Humanistyki Otwartej. Prawo nie jest absolutem, jest historycznie zmienne. Prawnicy potrzebują otwarcia na ludzi i humaniści mogą im je zapewnić – przekonują naukowcy.

prof. Anna Musiała i prof. Przemysław Czapliński

Rozmawiamy również z dr Dariuszem Drążkowskim, wybitnym młodym psychologiem eksperymentalnym o tym, jak konsumować i być szczęśliwym oraz o ukrytej mocy stereotypów. Andrzej Witkowski opowiada nam o pasji do szermierki. Kierownik Obiektów Sportowych UAM będzie sędziował na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Dr Katarzyna Jankowiak z Wydziału Anglistyki, natomiast mówi o EEG i jego znaczeniu dla badań nad dwujęzycznością.

To oczywiście nie wszystko, co dla Państwa przygotowaliśmy.  Warto sięgnąć po „Życie Uniwersyteckie”, bo jest o czym czytać – zapraszamy.

 

Nowy numer dostępny jest pod linkiem.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.