Wersja kontrastowa

Noc muzeów w Collegium Maius

Noc Muzeów
Noc Muzeów

Noc muzeów w Collegium Maius

20 maja 2017 roku Muzeum UAM zorganizowało Noc Muzeów w budynku Collegium Maius.  Dawny gmach Komisji Kolonizacyjnej już w okresie międzywojennym został przejęty przez uniwersytet.  W ciągu dziesięcioleci studiowali tu przyszli lekarze, archeolodzy, prawnicy, geografowie, matematycy, fizycy…

 Dziś trudno uwierzyć, jak wiele wydziałów miało tutaj swe pracownie, że mieściły się tu zwierzętarnie, czy klinika okulistyczna. Specjalnie z tej okazji przygotowano wystawę przypominającą historię gmachu. Zobaczyć można było  m.in. projekty gmachu i jego wyposażenia, zdjęcia, dokumenty z życia naukowego i studenckiego. Wystawa ma nie tylko umożliwić poznanie jednego z ciekawszych obiektów uniwersytetu, ale zachęcić do powiększenia zbiorów muzealnych o kolejne zdjęcia czy dokumenty. Stąd podtytuł: Odsłona pierwsza.

Otwarcia wystawy „W Collegium Maius. Od kolonizatorów do polonistów” dokonał rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. Wspominał m.in. trzydzieści lat pracy w tym gmachu, znaczenie jego przebudowy, wskazał też na konieczność poznawania dziejów uczelni. W uroczystości uczestniczył także prorektor Uniwersytetu Medycznego prof. Michal Musielak. Prof. Krystyna Pieniążek-Marković powitała przybyłych w imieniu gospodarza gmachu, jakim jest Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. O idei wystawy opowiedział autor scenariusza prof. Andrzej Gulczyński. Autorką opracowania graficznego jest Ewa Hejnowicz. Wśród gości była m.in. Anna Poniedziałek, kierownik Muzeum Uniwersytetu Medycznego oraz wiele innych osób, które udostępniły swe zbiory na wystawie.

Czytaj też: Noc naukowców pełna wrażeń

Program nocy muzealnej obejmował wykłady i spacery po gmachu. Wykład o przejmowaniu gmachu przez filologów, nadawaniu nazw salom, umieszczaniu tablic pamiątkowych i  witraży wygłosił prof. Krzysztof Trybuś. Kolejne wykłady dotyczyły trzech wydziałów, które przez wiele lat zajmowały pomieszczenia Collegium. Wygłosili je prof. Magdalena Jaroszewska (Wydział Matematyki i Informatyki), prof. Kazimierz Ziemnicki (Wydział Biologii) i  prof. Andrzej Kostrzewski (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych).  O Collegium Maius na widokówkach opowiedział Jakub Skutecki z Biblioteki Uniwersyteckiej.

            Spacery prowadził prof. Piotr Korduba  (Instytut Historii Sztuki), dr Patryk Borowiak (Instytut Filologii Słowiańskiej), dr Błażej Osowski (Pracownia Dialektologiczna) oraz – po linii medycznej - Ewa Sumelka. Opowiedziała m.in. o patronie uczelni, jej dziejach, o  zajmowanych przez różne katedry pomieszczeniach, a także o ceremoniach pogrzebowych organizowanych w holu Collegium. Prawdziwą gratką była wizyta w gabinecie rektora. Tutaj gospodarzem był prof. Michał Musielak, autor biografii  prof. Heliodora Święcickiego.

Równolegle w holu głównym prowadzono akcję „Utrwalimy wasze wspomnienia". Tu grupa studentów i pracowników pod kierunkiem prof. Izabeli Skórzyńskiej (Instytut Historii) zbierała wspomnienia do wykorzystania w powstającym Muzeum UAM. Studio filmowe do utrwalania wspomnień przygotował dr Michał Krawczak (Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk) wraz ze studentami.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.