Wersja kontrastowa

Laboratorium Kobiet: Dyskusje o równości

Wypracowaniu rozwiązań odpowiadającym na potrzeby naukowczyń i pracownic Uniwersytetu służyło pierwsze Laboratorium Kobiet. Wydarzenie, które odbyło się dzień po 100. rocznicy przyznania praw wyborczych paniom jest elementem projektu “Gdy nauka jest kobietą”.

Uczestniczki i uczestnicy Laboratorium Kobiet wspólnie zastanawiali się nad wyzwaniami związanymi z pracą na uczelni w obszarze równego traktowania kobiet i mężczyzn, identyfikowali konkretne problemy oraz poszukiwali skutecznych rozwiązań.

- Cieszymy się, że nasza intencja odniosła właściwy skutek, wprawdzie na sali mamy większość pań, ale też mamy panów, bo taka jest nasza intencja, żebyśmy o kwestii równości, problemów kobiet rozmawiali na Uniwersytecie wszyscy – powiedziała witając zebranych prorektor prof. Bogumiła Kaniewska.

Zobacz też: Gdy nauka jest kobietą

Laboratorium otworzył rektor prof. Andrzej Lesicki. W wydarzeniu wzięły udział m. in. dr Eliza Kania z Urzędu Miasta Poznania, Wioletta Ratajczak, przewodnicząca Kongresu Kobiet, Joanna Jaśkowiak, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Na spotkanie, które miało miejsce w Collegium Minus złożyły się panelowe prezentacje oraz dyskusje w małych grupach roboczych. Przedstawiono m. in. „dobre praktyki” sprzyjające godzeniu obowiązków zawodowych z macierzyństwem. Prorektorka ds. kształcenia prof. Beata Mikołajczyk mówiła, w jak sposób realizowana jest na Uniwersytecie Europejska Karta Naukowca. Dr Aleksandra Bocheńska z Wydziału Prawa i Administracji poruszyła temat dyskryminacji w świetle prawa praca, a prof. Robert Kmieciak, pełnomocnik rektora UAM ds. równego traktowania tłumaczył, w jaki sposób na uczelni przeciwdziała się dyskryminacji.

W grupach dyskutowano m. in. o zarządzaniu nauką, awansach naukowych i związanych z nimi wyzwaniach, o uświadomionych lub nie (auto)stereotypach, i co z nich wynika, a także o godzeniu różnych ról życiowych.

Podczas Laboratorium Kobiet można było obejrzeć wystawę "Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919-1939" przygotowaną prof. Edytę Głowacką-Sobiech i dr Iwonę Chmurę-Rutkowską oraz feministyczny happening Koła Literacko-Teatralnego "Dygresja".

Projekt „Gdy nauka jest kobietą” prowadzony jest przez zespół pod kierownictwem prorektorek UAM prof. Bogumiłę Kaniewską i prof. Beatą Mikołajczyk. Jego celem jest m.in. odzyskanie pamięci o kobietach, które współtworzyły Uniwersytet Poznański i naukę polską oraz stworzenie warunków do zniwelowania ewentualnych nierówności, jakie mogą pojawiać się na uczelni.

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.