Wersja kontrastowa

Kończymy ten rok zadowoleni

Fot. Adrian Wykrota
Fot. Adrian Wykrota

- Jestem bardzo zadowolona z przebiegu ubiegłego roku akademickiego. Mimo pandemii udało się go zakończyć w terminie –  sesje egzaminacyjne, dyplomowe, rekrutacja – wszystko odbyło się zgodnie z planem. Rytm życia uczelni został zachowany łącznie z przygotowaniem tradycyjnych wydarzeń takich jak Dzień Sportu czy Koncert Majowy. Te, mimo ograniczeń epidemicznych, dzięki kreatywności pracowników, udało się zorganizować – mówiła w trakcie konferencji prasowej Pani Rektor prof. Bogumiła Kaniewska.

Dzisiaj (28.09) w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowego roku akademickiego. W spotkaniu udział wzięła Pani Rektor, towarzyszyło jej grono prorektorów,  w pełnym składzie.

Pani Rektor zapowiedziała, że od nowego roku UAM wraca do nauczania stacjonarnego. Wyjątek stanowić będą duże wykłady powyżej 30 osób – które odbywać się będą w formie on-line. Podobną rozwiązania przyjęły wszystkie uczelnie w kraju. Plany, jak podkreślała, dotyczą semestru zimowego, dalszy rozwój sytuacji zależy od sytuacji pandemicznej w kraju.

- Jeśli sytuacja uległa pogorszeniu, jesteśmy przygotowaniu do tego, aby ponownie przejść na tryb on-linowy – mówiła. Mamy już wypracowane metody działania.

Jak zapowiedziała Pani Rektor najważniejszym punktem nowego roku akademickiego będzie przeprowadzenie ewaluacji działalności naukowej na UAM. Od jej wyników zależy ocena uczelni, a tym samym jej pozycja w kraju. - Jesteśmy trzecim uniwersytetem w kraju i te pozycję chcemy zachować - mówiła.

Intensyfikacji ulegną też działania prowadzone w ramach programu ID UB,  zwłaszcza te, które nastawiane są na współpracę i wymianę międzynarodową. Jak mówiła Pani Rektor ubiegły rok, mimo oczywistych ograniczeń związanych z pandemią, działania te utrudniła ale nie ograniczył. Paradoksalnie  pomocna okazała się forma on-line, która jak wiadomo sprzyjała kontaktom.

Na zakończenie swojego przemówienia Pani Rektor zapowiedziała, że 1 października zaplanowane zostało  podpisanie listu intencyjnego dotyczącej federalizacji uczelni poznańskich.

W trakcie spotkania głos zabrała również prorektor prof. Joanna Wójcik, która przestawiła wstępne wynik rekrutacji. Jak mówiła wyniki te są bardzo korzystne dla uczelnia. W tym roku w procesie rekrutacyjnym udział wzięło  ponad 35 000 kandydatów, przyjętych jak dotychczas (stan na 28.09) zostało 11 419 studentów. Rekrutacja prowadzona była na 200 kierunków i specjalnościach,  z których wzorem lat ubiegłych, największym zainteresowaniem cieszyły się takie kierunki: jak psychologia, prawo i filologia angielska,  o pod względem liczby kandydatów na miejsce: filologia koreańska, psychologia oraz zarządzanie i prawo w biznesie.

O przyjęcie na UAM starało się ponad 2 000 cudzoziemców, którzy pochodzili ze 101 krajów. Przyjętych zostało 1031 studentów, co stanowi 9% wszystkich osób przyjętych na studia.  

Obecny na uroczystości prorektor prof. Rafał Witkowski podsumował ubiegły rok. W jego opinii  UAM sytuację związaną z pandemią Covid-19 paradoksalnie spożytkował na wzmożoną promocję uczelni na płaszczyźnie międzynarodowej.

Jednym z przejawów tej promocji były działania w ramach projektu Epikur, federacji ośmiu europejskich uniwersytetów.

- W minionym roku UAM zaproponował największą liczbę zajęć dla studentów, dlatego  najwięcej studentów z naszej federacji uczestniczyło w zajęciach, które prowadzili nasi wykładowcy - mówił.

Jak zapowiedział prof. Witkowski w tym roku, w ramach Epicura, obok działań dydaktycznych, UAM będzie też prowadził dwa duże projekty naukowe: jeden dotyczył będzie wielojęzyczności, a drugi zrównoważonego rozwoju.

Na koniec głos zabrał prorektor, prof. Tadeusz Wallas, który podsumował działania inwestycyjne na UAM. Najważniejszym z nich będzie budowa akademika na Kampusie Morasko. Tradycyjna wiecha planowana jest już na koniec tego roku. Na tym jednak nie koniec prorektor prof. Wallas zapowiedział budowę kolejnego akademika, który ma powstać obok tego, który właśnie powstaje. Kolejną nową inwestycją będzie modernizacja koszarowca przy  Collgium Iuridicum Novum. Tutaj zakończenie prac zaplanowane zostało na początek roku akademickiego 2023/2024.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.