W środę, 5 czerwca odbyły się uroczystości absolutoryjne dla studentów Kolorowego Uniwersytetu. 400-stu słuchaczy ósmej edycji w roku akademickim 2018/19 odebrało dyplomy ukończenia z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Podobnie było z zajęciami uniwersyteckimi w ramach VIII edycji Kolorowego Uniwersytetu. Nie tak dawno w Auli UAM najmłodsi studenci witali nowy i zarazem swój pierwszy rok akademicki, a już przyszedł czas, aby pożegnać się z murami uczelni i udać się na zasłużone wakacje.
Uroczyste absolutorium Kolorowego Uniwersytetu rozpoczęło się odśpiewaniem wraz z Poznańskim Chórem Kameralnym "Fermata" hymnu Gaude Mater Polonia. Prorektor ds. kształcenia prof. UAM Beata Mikołajczyk wraz Radą Naukową Kolorowego Uniwersytetu uroczyście powitali "kolorowych studentów" oraz zaproszonych gości.
- Czas płynie. Wy tego jeszcze nie zauważacie, ale czas płynie i odmierza pewne etapy. Tak niedawno, bo na początku października spotkaliśmy się tutaj, w tej przepieknej uniwersyteckiej sali, aby się poznać, powiedzieć sobie "dzień dobry" i przyrzec, że będziemy się regularnie spotykać, by wspólnie pracować - mówiła prorektor. - Chcemy dzisiaj uroczyście zakończyć ten rok, który był pełny inspiracji. Mamy nadzieję, że wy - kolorowi, barwni studenci wynieśliście ze spotkań z nami wiele, że was zainspirowaliśmy do stawiania, pytań, do tego, abyście spoglądali na świat i pytali się "dlaczego ?" - dodała.
W tegorocznej edycji projektu wzięło udział ok. 400-stu uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Poznania oraz województwa wielkopolskiego w wieku 8-12 lat. Od października do maja dwie grupy studentów (poranna i popołudniowa) spotykały się na zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Dzięki współpracy z poznańskimi wydziałami UAM oraz jednostkami ogólnouczelnianymi tj. Biblioteka Uniwersytecka i Ogród Botaniczny tegoroczna edycja projektu obfitowała w moc atrakcji skierowanych do kolorowych studentów. Wśród nich znalazły się m.in. pokazy charakteryzacji w Teatrze Nowym czy zwiedzenie Ogrodu Botanicznego UAM. Młodzi studenci mogli poznać również świat patyczaków i zobaczyć jak wygląda chomik europejski. Dodatkowo każdy chętny student miał możliwość stać się młodym wykładowcą. Odważni mogli opowiedzieć przed całym audytorium o swoich pasjach czy zainteresowaniach naukowych.