Wersja kontrastowa

Centrum Szyfrów Enigma. Otwarcie 24 września

Centrum Szyfrów Enigma - Aleksander Ostasz i Mariusz Wiśniewski prezentują model niemieckiej maszyny szyfrującej, fot. Adrian Wykrota
Centrum Szyfrów Enigma - Aleksander Ostasz i Mariusz Wiśniewski prezentują model niemieckiej maszyny szyfrującej, fot. Adrian Wykrota

Centrum Szyfrów Enigma (CSE) już niedługo otworzy drzwi przed pierwszymi gośćmi. Dziś na konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta Poznania Mariusz Wiśniewski ogłosił, że ostatni weekend września upłynie pod znakiem szyfrów i wielkich tajemnic z historią w tle.

 

- Wreszcie w naszym kraju, co szczególnie cieszy, w Poznaniu powstanie uruchomiona placówka, która w pierwszej kolejności upamiętni sukces polskich kryptologów, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy tuż przed wybuchem II wojny światowej złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Niewątpliwie brakowało w naszym kraju miejsca, które by opowiadało o tym wydarzeniu i roli w nim Polaków - powiedział Mariusz Wiśniewski na konferencji prasowej w Collegium Martineum. 

 

Nowoczesne muzeum, które powstaje w Collegium Martineum przy ul. Święty Marcin będzie dostępne dla zwiedzających od soboty 25 września. Dzień wcześniej, wieczorem odbędzie się plenerowe widowisko multimedialne z użyciem technik 3D, które rozegra się na fasadzie budynku. Wydarzenie, zatytułowane “Brzmienia Szyfrów”, rozpocznie od premiery utworu muzycznego Patryka Piłasiewicza, kompozytora związanego z Poznaniem. Muzyk od 2021 roku realizuje projekt upamiętniający złamanie szyfru Enigmy przez polskich matematyków:  Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. W koncercie weźmie również udział duet nu jazzowy Skalpel. Widowisko będzie można obejrzeć zarówno na żywo, jak i w internecie.

 

Ekspozycja mutimedialna będzie otwarta dla publiczności w sobotę przez cały dzień i w nocy do północy. Dodatkowo goście będą mogli wziąć udział w grze terenowej dotyczącej szyfrów, a także zarówno w sobotę i niedzielę uczestniczyć w specjalnych oprowadzaniach po Collegium Martineum i poznać historię tego budynku.

 

W niedzielny wieczór odbędzie się spektakl wizualno-dźwiękowy “Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse” dedykowany Henrykowi Zygalskiemu i jego partnerce Bercie Blofield, który będzie transmitowany online.

 

Jeden z najcenniejszych eksponatów muzeum - niemiecka maszyna szyfrująca została wypożyczona ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Egzemplarz pochodzący z lat 30. ubiegłego wieku został zakupiony w 1987 roku od toruńskiego Przedsiębiorstwa Państwowego Desa. Artefakt zaprezentował na konferencji Aleksander Ostasz, dyrektor kołobrzeskiego muzeum.

 

Organizatorzy zachęcają do wizyty w Mediatece, w której znajdują się materiały cyfrowe dotyczące pracy i życia polskich kryptologów. Dla rodzin przygotowano Strefę Szyfrów, miejsce inspirujące do samodzielnego zdobywania wiedzy. Warto dodać, że w muzeum znajdują się: pokój wyciszenia i miejsca odpoczynku. Na czas zwiedzania można wypożyczyć wózek rehabilitacyjny i słuchawki wyciszające.

 

Więcej informacji o CSE można znaleźć na stronie internetowej www.csenigma.pl.

 

Zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma kosztowało ok. 30 mln złotych. Inwestycja prowadzona przez Miasto Poznań w partnerstwie z UAM i przy wsparciu społecznym została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

 

Operatorem CSE jest miejska instytucja kultury - Poznańskie Centrum Dziedzictwa.

 

Zobacz też: Centrum Enigma startuje we wrześniu

Życie Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.