Centrum Szyfrów Enigma startuje we wrześniu

Centrum Szyfrów Enigma (CSE) rozpocznie działalność we wrześniu 2021 roku. Inwestycja powstaje w partnerstwie z UAM w budynku Collegium Martineum przy ul. Święty Marcin, gdzie przed wojną znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Tam właśnie studenci Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki rozpoczynali prace nad złamaniem Enigmy.

Na konferencji prasowej, 5 lipca, poznańscy samorządowcy i władze Uniwersytetu zaprezentowali postępy w pracach nad Centrum Szyfrów Enigma. Spotkanie odbyło się w już odnowionym hallu gmachu dawnego Collegium Historicum, należącym do UAM.

- Traktujemy Centrum jako wyraz hołdu twórcom szkoły matematycznej, która powstała w pierwszych latach funkcjonowania Uniwersytetu Poznańskiego, a także jej wybitnym absolwentom, którzy przyczynili się do odkrycia sekretów niemieckiej maszyny Enigma i poprzez to wpłynęli na losy II wojny światowej, Europy i świata - powiedział prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas.

Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania zaznaczył, że inwestycja jest prowadzona w ścisłej współpracy miasta z samorządem województwa wielkopolskiego i władzami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W powstanie muzeum zaangażowani się również pasjonaci historii, kryptologii i miłośnicy stolicy Wielkopolski.

Centrum Szyfrów Enigma, którym kieruje Piotr Bojarski przyświeca hasło „Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu”. Instytucja będzie opowiadać o sukcesie geniuszy z Poznania w procesie łamania szyfrów Enigmy i przekazywać takie wartości jak: intelektualna odwaga, dociekliwość czy znaczenie pracy zespołowej.

Instytucja pozyskała wiele ciekawych artefaktów. Są to m.in. oryginał maszyny szyfrującej Enigma (depozyt) oraz pamiątki po kryptologach (zdjęcia, listy, przedmioty osobiste). Trzech prywatnych darczyńców przekazało inne cenne eksponaty. Andrzej Łukaszkiewicz podarował klucz radiotelegraficzny, czyli tzw. boczniak. Przyrząd był wykorzystywany w 1938 roku przez Leonarda Sommerfelda, pracownika Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Czesław Gembara przekazał w depozyt wobulator, czyli generator częstotliwości, natomiast Rafał Kondola oryginalny kalendarz Kriegsmarine z 1942 roku.

Ekspozycja Centrum Szyfrów Enigma, na której nie zabraknie oryginalnego modelu Enigmy, składać się będzie z trzech części. Pierwsza obejmie kurs szyfrów, kolejne będą poświęcone historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwami, które doprowadziły do rewolucji cyfrowej. Głównymi adresatami CSE są mieszkańcy Poznania, Wielkopolski, turyści z kraju i zagranicy, a także uczniowie i rodziny z dziećmi.

- Jestem pod wrażeniem tej ekspozycji. Jest dowodem na to, jak można zorganizować przestrzeń muzealną w zupełnie nowym stylu, który powinien zainteresować młodych ludzi, pasjonatów, ale też tych, którzy chcą w sposób interakatywny zdobywać wiedzę. To muzeum będzie zwieńczeniem historii promocji kryptologów, których uważamy za poznańskich kryptologów, bo tu rozpoczęła się batalia o pokonanie tajemnicy Enigmy - podkreślił marszałek Marek Woźniak.

Dziennikarzom pokazano zmienioną nie do poznania dawną aulę im. prof. Henryka Łowmiańskiego, gdzie będzie się mieścić audioteka oraz wystawa główna. Od roku trwa przebudowa wnętrza obiektu. CSE będzie mieściło się na parterze i pierwszym piętrze gmachu.

Aktualnie montowane są instalacje wystawiennicze, trwają też intensywne prace nad ukończeniem multimedialnej ekspozycji. Aranżacją wystawy, tworzeniem audioprzewodników i filmów zajmuje się firma New Amsterdam z Krakowa. W budynku są montowane elementy ekspozycji oraz sprzętu multimedialnego. Termin uroczystego otwarcia oraz towarzyszący mu program wydarzeń będzie znany pod koniec sierpnia.

Termin uruchomienia profilu na FB nowej placówki historyczno-edukacyjnej nie jest przypadkowy - to 23 lipca,  wigilia 82. rocznicy przekazania aliantom zachodnim Polski zbudowanych przez polskich kryptologów kopii maszyn szyfrujących Enigma w tajnym ośrodku w Pyrach pod Warszawą. Strona internetowa CSE ruszy na początku sierpnia. Natomiast we wrześniu będzie prowadzona kampania citylightowa w Centrum w Poznaniu i największych miastach Polski.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji wydało na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego kwotę ok. 30 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

Operatorem Centrum Szyfrów Enigma jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa, zarządzające już markami: Brama Poznania, Trakt Królewsko-Cesarski, Galeria Śluza czy Fest Fyrtel.

Zobacz też: Centrum Szyfrów Enigma. Otwarcie 24 września!

Życie Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne