Wersja kontrastowa

Centrum Szyfrów Enigma już otwarte

Centrum Szyfrów Enigma, nowe muzeum na kulturalnej mapie Poznania zostało oficjalnie otwarte w samo południe w piątek 24 września. Prorektor Wallas podziękował Rektorowi Lesickiemu, a także wszystkim pracownikom UAM, którzy czynili starania o uhonorowanie wybitnych absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego.

 

Misją instytucji jest budowanie świadomości, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się w stolicy Wielkopolski. Pokazywanie jak wiedza, nauka, technologia i współpraca inspirują do wielkich odkryć i wpływają na naszą rzeczywistość.

W uroczystym otwarciu Centrum Szyfrów Enigma uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, przedstawiciele UAM - Prorektor prof. Tadeusz Wallas, Rektor UAM w poprzedniej kadencji prof. Andrzej Lesicki oraz członkowie rodzin genialnych matematyków.

Prorektor Wallas podziękował prof. Lesickiemu za podjęcie decyzji o użyczeniu budynku Collegium Martineum na siedzibę CSE, a także wszystkim pracownikom Uniwersytetu, którzy od lat 70. ubiegłego wieku czynili starania o uhonorowanie wybitnych absolwentów - Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.

- Od 1983 roku w Collegium Minus znajduje się tablica upamiętniająca trzech absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego. Pracownicy Instytutu Matematyki, a następnie Wydziału Matematyki i Informatyki czynili starania o to, żeby pamięć o poznańskich kryptologach, również innych, którzy przyczynili się do odkrycia możliwości Enigmy nie została zapomniana. W 1996 r. na WMiI powstała Pracownia Kryptologii, trzy lata później przekształcona w Centrum Kryptologii, które istnieje do dziś.

O upamiętnienie kryptologów zabiegali prof. Jerzy Kaczorowski, przez wiele lat dziekan WMiI, prof. Marek Nawrocki, prof. Jerzy Jaworski, od 2002 roku dyrektor Centrum Kryptologii UAM. 

Jeszcze dziś o godz. 19.00 przed budynkiem CSE odbędzie się widowisko "Brzmienia szyfrów" w wykonaniu Skalpela i Patryka Piłasiewicza, a od jutra czyli soboty 25 września muzeum otworzy drzwi przed zwiedzającymi. 

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie muzeum ok. 30 mln zł. Operatorem CSE jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa po kierownictwem Moniki Herkt.

Więcej na temat CSE na FB: https://www.facebook.com/CentrumSzyfrowEnigma/

 

Zobacz też: Centrum Szyfrów Enigma. Otwarcie 24 września

Życie Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.