Zyta Rudzka laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza

Ogłoszenie nazwiska laureatki Nagrody im. Adama Mickiewicza. Fot. Przemysław Stanula

Zyta Rudzka  – pisarka i scenarzystka filmów o sztuce - laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza. Łukasz Barys, Ivan Davydenko i Anna Wakulik wśród nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Uroczystość odbyła się w Sali Wielkiej CK Zamek.

- Moja radość jest ogromna – przyznała prof. Bogumiła Kaniewska, stopniując napięcie i  ogłaszając nazwisko laureatki Nagrody im. Adama Mickiewicza. – Myślę, że w tym roku cała kapituła nagrody może być dumna ze swojego wyboru. Chcę też dodać, że dzisiejsze znakomite powieści i stan prozy to również kobiety i dlatego moja radość jako badaczki prozy i badaczki współczesnej literatury jest tym większa, że…

- Proszę Państwa, znakomita prozaiczka, mistrzyni stylu, błyskotliwa obserwatorka naszego życia, osoba o niezwykłym dowcipie, autorka wydanej ostatnio powieści ,,Ten się śmieje kto ma zęby’’,  Zyta Rudzka  została laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza.

Nazwiska nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka ogłosił Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a uzasadnienie przekazał prof. UAM Marcin Jaworski.

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona wspólnie w 2015, po śmierci Stanisława Barańczaka przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz prof. Bronisława Marciniaka, ówczesnego Rektora UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35 roku życia.

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Jarosław Mikołajewski (poeta, pisarz), prof. Piotr Śliwiński (UAM), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poeta, prozaik), prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (UAM), prof. Szymon Wróbel (PAN, Uniwersytet Warszawski) prof. UAM Marcin Jaworski (UAM), prof. Grzegorz Olszański (Uniwersytet Śląski) oraz  Karol Francuzik (krytyk literacki) - od września 2020 sekretarz Poznańskiej Nagrody Literackiej.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza byli: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka, Stanisław Rosiek a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka  – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz i Urszula Honek.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie