Życie Uniwersyteckie na wrzesień już dostępne

"Życie Uniwersyteckie" nr 9/2024
Obraz
Zapraszamy do lektury nowego numeru „Życia Uniwersyteckiego”. Wrześniowe wydanie jest już dostępne na naszej stronie. Można je pobrać TUTAJ

– My, naukowcy, mamy często „szalone” pomysły, których realizacja wiąże się z ryzykiem. Warto te pomysły wcielać w życie, ponieważ w ten sposób tworzą się przełomowe idee – uważa prof. UAM inż. Róża Szweda. Badaczka w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM realizuje grant ERC Shape. Piszemy o jej nowatorskim projekcie.

Przedstawiamy Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu: jego historię, dynamiczny rozwój, cele do osiągnięcia na przyszłość, a przede wszystkim pracowników, bez których nie byłoby sukcesów.

W wydaniu nie zabrakło sylwetek naszych naukowców i opowieści o ich badaniach. Jest wśród nich prof. UAM Patryk Borowiak z Instytutu Filologii Słowiańskiej, który jako jeden z nielicznych slawistów w Polsce analizuje i opisuje pejzaż językowy miast – Sofii, Nowego Jorku, Warszawy.
Doktor Katarzyna Jankowiak z Wydziału Anglistyki razem z interdyscyplinarnym zespołem kończy pracę nad projektem poświęconym osobom dwujęzycznym, posługującym się językami polskim i angielskim. Naukowcy badali ciekawe zjawisko efektu języka obcego, w którym obserwuje się różnice w przetwarzaniu emocji.
Doktor Zuzanna Kabacińska z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych marzy o założeniu pierwszego laboratorium datowania EPR w Polsce. Grant z NAWA, który zdobyła, jest pierwszym krokiem do spełnienia tego marzenia.
– Myślę, że pora rozprawić się z tabu związanym z miesiączką; jest to kwestia, która wymaga przedefiniowania nie tylko w kontekście sportu – twierdzi prof. UAM Honorata Jakubowska z Wydziału Socjologii, która otrzymała dofinansowanie z NCN na projekt o zarządzaniu menstruacją w sporcie profesjonalnym.
Oczywiście to nie wszystko. Więcej ciekawych artykułów z numeru wrześniowego znajdą państwo w wydaniu zamieszczonym na naszej stronie internetowej www.uniwersyteckie.pl.
Zapraszamy!
Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie