Wersja kontrastowa

Prof. Tadeusz Wallas. Zapraszamy do wspólnego świętowania

prof. Tadeusz Wallas Fot. Adrian Wykrota
prof. Tadeusz Wallas Fot. Adrian Wykrota

 

105 lat temu powstała Alma Mater dla pokoleń wybitnych naukowców, kształconych przez grono akademików z całej Europy. Dla profesorów i doktorów najlepszych uczelni, którzy odpowiedzieli na apel Heliodora Święcickiego, którzy nie bali się przyjechać do Poznania, by rozpocząć w nim wielką naukową przygodę. 6 i 7 maja będziemy mieli kolejną okazję, by powspominać, ale i podyskutować nad przyszłością nauki i naszej uczelni. O uroczystościach rozmawiamy z prof. Tadeuszem Wallasem, prorektorem ds. kadr i rozwoju UAM. 

 

Ważną częścią obchodów jubileuszu będzie seminarium „105 lat Uniwersytetu Poznańskiego: pamiętając o przeszłości, patrzymy w przyszłość”. Jaki będzie jego przebieg? 

– Odbędzie się 6 maja. Pierwszy z tematów to „Kobiety w uniwersyteckiej nauce i dydaktyce XXI wieku”. Moderatorką będzie prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska, członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM oraz Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy. Kolejny moduł zatytułowany „O przyszłości uniwersyteckiej nauki i dydaktyki” poprowadzi pani rektor Bogumiła Kaniewska, a ostatnią część tego dnia poświęcimy studentom. Temat to „Studenci w uniwersytecie XXI wieku”. Ten panel organizują samorządy studentów UAM, UMP, UPP i AWF, a moderatorem będzie Tymoteusz Borsiak, przewodniczący Komisji Projektów Samorządu Studentów UAM. Dodam, że w każdym z modułów spotkania wystąpią przedstawiciele wszystkich uczelni związanych z Uniwersytetem Poznańskim.  

Tego samego dnia (6 maja) nastąpi też nadanie imienia prof. Ludwiki Izabelli Dobrzyńskiej-Rybickiej Sali XVII w Collegium Minus? 

– Myślę, że to będzie bardzo dobra okazja, by uhonorować wszystkie kobiety, naukowczynie, dla których pani profesor jest pewnym symbolem, symbolem pięknego umysłu i nietuzinkowej osobowości, poliglotki, patriotki, społeczniczki, bohaterki swoich czasów. Jak to ktoś kiedyś ładnie powiedział, należała do pionierek wierzących w emancypacyjną moc nauki i rozumu. 

O pani profesor piszemy na stronach niniejszego wydania (czytaj s. ) , ale wróćmy do samych obchodów. Drugi dzień zapoczątkuje otwarcie Collegium Rubrum. To święto nie tylko dla Wydziału Prawa i Administracji. 

– Po latach remontów udało się doprowadzić do końca inwestycję, która z pewnością zasługuje na wyróżnienie. Dzięki odrestaurowanemu i przebudowanemu zdecydowanie ponadstuletniemu „koszarowcowi” uniwersytet zyskał nową przestrzeń, w której znajdą się między innymi: uniwersytecka Klinika Prawa, pomieszczenia dla administracji i pracowników Wydziału Prawa i Administracji, a także Wielkopolska Biblioteka Prawnicza z czytelnią i wypożyczalnią. 

Pięć lat temu uczestniczyliśmy w stuleciu Uniwersytetu Poznańskiego, był wielki przemarsz z katedry do Collegium Minus i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Jak będzie w tym roku? 

– Stulecie miało swoje prawa. Zdarzyło się pierwszy raz w historii, stąd tyle podniosłych wydarzeń, których byliśmy świadkami. Obecnie, pięć lat później, oczywiście nie zapominamy o świętowaniu i upamiętnianiu osób, którym zawdzięczamy powstanie naszej uczelni, ale wymiar będzie już znacznie skromniejszy. Będzie przemarsz, choć krótszy. Uważam jednak, że chociaż raz na pięć lat należy pokazać akademicki Poznań na jego ulicach. Tym razem rozpoczniemy marsz od budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie jak uczy historia, wszystko się zaczęło. Złożymy kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza i stamtąd wzdłuż ulic Mielżyńskiego i Gwarnej pójdziemy w stronę Collegium Minus, pod drugi z pomników naszego patrona.  

7 maja w Auli Uniwersyteckiej odbędzie się też wspólne posiedzenie Senatów UAM, UMP, UPP i AWF z udziałem zaproszonych gości. Ale to nie koniec wydarzeń? 

– Nie. Tego dnia o 18.30 odbędzie się okolicznościowy koncert z udziałem Chóru Akademickiego i Magdy Umer. Będą piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, a całość poprowadzi prof. UAM Piotr Łuszczykiewicz. Odsyłam obok, do naszego programu, i zapraszam do wspólnego świętowania. 

Program obchodów 105-lecia 

Uniwersytetu Poznańskiego 

(1919-2024) 

 

W dniu 7 maja 2024 roku minie 105 lat od uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego w nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. Od 24 grudnia 1955 roku uczelnia ta nosi nazwę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).  

 

6 maja 2024 roku 

 

Sala Lubrańskiego, Collegium Minus 

Sala XVII w Collegium Minus 

  • godz. 11.00: nadanie imienia prof. Ludwiki Izabeli Dobrzyńskiej-Rybickiej Sali XVII w Collegium Minus; 

  • godz. 11.30-17.30: seminarium naukowe „105 lat Uniwersytetu Poznańskiego: pamiętając o przeszłości, patrzymy w przyszłość”.  

 

7 maja 2024 roku 

 

  • godz. 10.00: uroczyste otwarcie Collegium Rubrum UAM; 

  • godz. 12.00: wręczenie orderów, odznaczeń i medali pracownikom i b. pracownikom UAM w Sali Lubrańskiego;  

  • godz. 14.20: spotkanie władz rektorskich i Senatów UAM, UMP, UPP i AWF na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, złożenie kwiatów przed pomnikiem Adama Mickiewicza; 

  • godz. 14.30: przemarsz ulicami Mielżyńskiego, Gwarną i Święty Marcin na pl. Mickiewicza, gdzie rektorzy złożą kwiaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza, a następnie przejście do Auli UAM w Collegium Minus; 

  • godz. 15.30: wspólne posiedzenie Senatów UAM, UMP, UPP i AWF z udziałem zaproszonych gości w Auli UAM; 

  • godz. 18.30: okolicznościowy koncert w Auli UAM – piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Chóru Akademickiego UAM pod dyrekcją Beaty Bielskiej ze specjalnym udziałem Magdy Umer. Koncert poprowadzi prof. UAM Piotr Łuszczykiewicz; 

  • godz. 20.00: uroczysty toast.  

Wydarzeniom tego dnia towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa przygotowana przez Muzeum UAM. 

 

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.