O roku akademickim 2024/2025 na konferencji prasowej

30 września, w przededniu inauguracji roku akademickiego 2024/2025 reprezentacja grona rektorskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu spotkała się z dziennikarzami. Mowa była o nowych wyzwaniach i sprawach, którymi Uniwersytet będzie żył przez najbliższych kilka miesięcy.

W konferencji wzięli udział: JMR UAM prof. Bogumiła Kaniewska, Prorektor ds. studenckich Joanna Wójcik, Prorektor ds. finansów i projektów badawczych prof Przemysław Wojtaszek, Prorektor ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką prof. Michał Banaszak, Kanclerz UAM dr Marcin Wysocki oraz Rzecznik prasowy Małgorzata Rybczyńska.

Spotkanie odbyło się w Welcome Centre w Collegium Martineum, punkcie kontaktowo-informacyjnym dla wszystkich zagranicznych gości Uniwersytetu. Rektor UAM rozpoczęła od tematu studentów z zagranicy i trudności związanych z ich wjazdem do Polski.

- Chcemy podkreślić, jak ważne jest dla nas to, co zbudowaliśmy dotąd. Myślę o tym, że uczelnia musi się rozwijać we współpracy międzynarodowej, dlatego mam ogromną nadzieję, że mamy do czynienia z chwilowym kryzysem, że przygotowywana ustawa dotycząca wiz i obrony państwa polskiego przed ewentualnymi nielegalnymi przybyszami będzie skuteczna, zarówno w obronie granic, jak i nie będzie hamowała rozwoju umiędzynarodowienia uczelni - mówiła prof. Kaniewska. - Bardzo silnie chcę podkreślić to, że na UAM nie było w żadnym momencie takiej sytuacji, żebyśmy przyjmowali wielką liczbę studentów zagranicznych. Procent umiędzynarodowienia w naszym przypadku sięga 7 procent. Dążymy do podniesienia tego progu, sytuacja z którą mamy teraz do czynienia jest dosyć niepokojąca, mam nadzieję, że przejściowa.

Wkrótce powinna się rozpocząć dyskusja na temat nowego kształtu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Według informacji z Ministerstwa Nauki będzie podejmowana próba podniesienia stypendiów dla doktorantów i studentów. Ogólnopolska debata będzie się również toczyła wokół ewaluacji szkół wyższych, której nowy model ma obowiązywać od 2026 roku.

W pierwszej połowie 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

- Przygotowujemy się, by wziąć w niej aktywny udział. Pewne wydarzenia rozpoczną się już wcześniej, na przykład pod koniec października na Uniwersytecie odbędzie się posiedzenie komisji ds. obrony i bezpieczeństwa parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej - zapowiedziała prof. Kaniewska.

Prorektor prof. Joanna Wójcik przedstawiła wyniki rekrutacji. W Systemie Internetowej Rekrutacji pojawiło się w tym roku ponad 35 tysięcy opłaconych zapisów. Na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie przyjęto prawie 12 tysięcy osób. Najwięcej osób chciało w tym roku studiować: psychologię (ponad 2 tysiące osób z przypisaną opłatą rekrutacyjną), prawo (niemal 1,5 tys. osób), filologię angielską (ponad 1100 osób). Świetnie poradził sobie nowy kierunek - amerykanistyka na Wydziale Filologii Angielskiej. Startowało na niego 7 osób na jedno miejsce. Ponad 900 osób przyjętych na studia to cudzoziemcy, co stanowi 7,7 procent wszystkich studentów I roku.

- Najwięcej osób zrekrutowaliśmy z Ukrainy, Białorusi (połowa wszystkich cudzoziemców przyjętych na studia), następnie z Turcji, Azerbejdżanu i Chin. Studenci pochodzą z ponad 50 krajów, mam nadzieję, że do nas dojadą - powiedziała prof. Wójcik.

UAM w tym roku zaoferował studentom w Poznaniu ponad 1500 miejsc w 5 akademikach. Jest to podobna liczba miejsc, jak w roku akademickim 2023/24. Pani Prorektor podkreśliła, że Dom Studencki Meteor cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wielu studentów prosi o możliwość mieszkania na Morasku. Na 1 100 miejsc przyznanych studentom w pełnym cyklu kształcenia około 750 otrzymali obywatele polscy, a około 350 - cudzoziemcy. Z akademików korzystają też studenci zagraniczni przyjeżdżający na UAM na wymiany bilateralne, w ramach projektu Erasmus oraz doktoranci.

Studentów ucieszy to, że udało się podnieść stawki związane ze stypendium rektora, a także stypendium socjalnym.  Minimalne stypendium socjalne wyniesie 550 zł, maksymalne - 2 120 zł. Stypendium rektora I stopnia wyniesie 1400 zł, II stopnia - 800 zł.