15 maja w Pałacu Działyńskich uroczyście zainaugurowana została XXVI edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
W historycznych wnętrzach na poznańskim Starym Rynku spotkali się przedstawiciele dziewięciu uczelni partnerskich tworzących Festiwal.
- Festiwal Nauki i Sztuki to przekonanie nas wszystkich, że społeczeństwo powinno być oparte na wiedzy, nie na pogłoskach i niesprawdzonych informacjach, ale właśnie na wiedzy. Szacunek dla wiedzy i umiejętność jej popularyzacji to atrybuty, które powinny stać po dwóch stronach procesu, jakim jest nauczanie - mówił otwierając uroczystość prof. Marek Świtoński – prezes poznańskiego oddziału PAN, gospodarz wydarzenia.
W uroczystości głos zabrał również prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas, który, odnosząc się do znaczenia łacińskiego słowa festivus, podkreślał, że Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to radosne święto nauki i sztuki.
- Festiwal to święto nauki uprawianej w Poznaniu, w szkołach wyższych oraz w poznańskim oddziale PAN i PPN-T. Zadaniem Festiwalu jest upowszechnianie nauki i sztuki. Niestety, wartość tej pierwszej bardzo często jest we współczesnym świecie podważana. W tym kontekście nasze zadania, jako organizatorów wydarzenia, polegają na tym, aby tym, którzy bezpośrednio i na co dzień w nauce nie funkcjonują, przekazywać, gdzie i jak szukać wiedzy.
Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta, przypomniała, że Poznań to miasto akademickie, dlatego warto zachęcać młodych ludzi do przybywania na tutejsze uczelnie.
- W tej chwili w naszym mieście studiuje około 100 000 osób. To dobrze, że w Poznaniu mogą oni ciekawie i owocnie spędzać swój czas. PFNiS jest jedną z takich imprez, która na pewno przyciąga młodych ludzi. Co roku pokazuje nam wszystkim, że nauka jest dla wszystkich, nie tyko dla wybrańców, ale dla tych wszystkich, którzy chcą głębiej zrozumieć otaczający ich świat.
Tradycyjnie, jak co roku, w trakcie inauguracji pojawiła się niespodzianka. W tym roku były to puzzle. Dwie drużyny, składające się z przedstawicieli uczelni organizujących Festiwal, musiały złożyć obraz przedstawiających budynek Pałacu Działyńskich.
Pałac Działyńskich zresztą wydaje się być cichym (po nauce i sztuce – oczywiście) bohaterem tegorocznej inauguracji. To właśnie jego historii poświęcony został wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN.
W drugiej części uroczystości znalazły się prezentacje naukowców młodego pokolenia, które wygłosiły Olga Kotyk, prezeska Fundacji Web-Korki – Podarujmy Dzieciom Swój Czas, oraz Martyna Pietrzak, studentka weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, która w ubiegłym roku zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego Agar Art. Pani Martyna „namalowała” portrety trzech wybitnych mikrobiologów: Roberta Kocha, Ludwika Pasteura i Odona Bujwida, wykorzystując różne gatunki bakterii.
zob. Śmiało,odkrywaj świat z Poznańskim Festiwalem Nauki i Sztuki