Wersja kontrastowa

Listopadowy numer Życia Uniwersyteckiego

Listopadowy numer Życia Uniwersyteckiego
Listopadowy numer Życia Uniwersyteckiego

Zachęcamy do lektury listopadowego wydania „Życia Uniwersyteckiego”. Nowe wydanie jest dostępne na: https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-11-2023

Pierwsze strony numeru poświęciliśmy ważnemu wydarzeniu w życiu uniwersytetu, czyli inauguracji nowego roku akademickiego. Znajdą na nich Państwo między innymi przemowę JMR prof. Bogumiły Kaniewskiej, laudację prof. Michała Karońskiego, uhonorowanego medalem Palmae Universitatis Studiorum, a także listę laureatów nagrody „Praeceptor Laureatus” i „Praeceptor Optimus”.

Profesor UAM Tomasz Brańka i mgr Sylwia Sujecka piszą o korzyściach, jakie społeczność akademicka czerpie z uczestnictwa w programie ERASMUS+. W 2023 roku uniwersytet otrzymał ponad 2 mln złotych na mobilność studentów i pracowników.

Prorektor prof. Tadeusz Wallas opowiada o wzruszającym spotkaniu z Polonią południowoamerykańską w czasie Międzynarodowego Kongresu Nauk Politycznych w Buenos Aires. UAM wkrótce uruchomi dla niej internetowe kursy języka polskiego i kultury polskiej.

W miesięczniku znajdą Państwo również liczne artykuły o naukowcach i ich badaniach.

Doktor Jowita Wycisk jako jedna z niewielu polskich psychologów bada tęczowe rodziny w naszym kraju. – Mówienie o tych rodzinach, ich problemach jest potrzebne – twierdzi badaczka, którą interesuje stres mniejszościowy i kompetencje matek homo/biseksualnych.

Zespół prof. UAM Emersona Coya pracuje nad zastosowaniami polimeru – polidopaminy. Naukowcy mają na koncie publikacje w wysoko punktowanych czasopismach.

Profesor UAM Wawrzyniec Popiel-Machnicki, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich, przyszłość filologii rosyjskiej widzi poza Rosją. Natomiast prof. Łukasz Musiał z Instytutu Filologii Germańskiej przekonuje do idei filologii radosnej.

Zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Jassema z Wydziału Matematyki i Informatyki tworzy narzędzia informatyczne dla humanistów do analizowania i wyszukiwania informacji zawartych w źródłach pisanych. Nowe programy powstają w ramach projektu DARIAH.PL.

Badacz torfowisk prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych popularyzuje wiedzę w mediach społecznościowych. – Tego nie da się zrobić z poziomu zamkniętego gabinetu czy laboratorium zatrzaśniętego przed światem na cztery spusty – uważa.

To tylko wybrane artykuły z numeru listopadowego. Więcej znajdą Państwo w wydaniu zamieszczonym na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy! https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-11-2023

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.