Czy infrastruktura UAM wspiera procesy kształcenia? Które miejsca na uczelni sprzyjają tworzeniu relacji i więzi społecznych? Czy UAM oferuje wsparcie dla jakości życia osób studiujących i jakie są relacje uniwersytetu ze środowiskiem naturalnym?
Odpowiedzi na te pytania przyniósł zaprezentowany dzisiaj (24 lutego) raport „Przestrzeń otwarta: potrzeby osób studiujących dotyczące kampusów i budynków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”. Badania przeprowadzili naukowcy z Wydziału Socjologii UAM i Koła Naukowego Osób Studiujących Socjologię. Stanowią on kompleksową analizę funkcji współczesnego uniwersytetu, uwzględniając aspekty edukacyjne, więziotwórcze, socjalne i ekologiczne. To pierwsze tak kompleksowe badania potrzeb związanych z infrastrukturą uniwersytecką.
Badania zostały zrealizowane w okresie marzec – lipiec 2024 na kampusach: Morasko, Śródmiejski oraz Ogrody, a także w ośrodkach zamiejscowych. Złożyło się na nie: 18 wywiadów z osobami administrującymi budynki, 19 wideospacerów z osobami studiującymi, ankieta ogólnouniwersytecka (N=1150), oraz stoiska konsultacyjne na kampusach.
Wnioski zawarte w opracowaniu pozwalają lepiej zrozumieć potrzeby społeczności akademickiej oraz wskazują kierunki rozwoju przestrzeni uniwersyteckich, które mogą sprzyjać nauce, integracji i dobrostanowi użytkowników. Z badań wynika, że każdy kampus ma swoją specyfikę i różne bywają oceny poszczególnych funkcji. W zebranych i opracowanych wynikach badań można wyróżnić takie hasła jak “odszkolnienie Uniwersytetu”, postulat większego zaufania do użytkowników przestrzeni wspólnych; chill-roomy jako ważny element budowania więzi w przerwie od zajęć; oraz postulat Uniwersyteckiego Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
Przy okazji prezentacji wyników badań rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska podczas spotkania z dziennikarzami przestawiła stan obecny i plany związane z realizacją potrzeb osób studiujących na UAM.
W tej chwili osoby studiujące na Uniwersytecie mają do dyspozycji:
- 30 pomieszczeń socjalnych (strefy chillout, pokoje nauki, kuchnie i jadalnie). Już wkrótce pojawi się kolejnych 14,
- 19 lokali gastronomicznych na kampusach w Poznaniu i 6 w filiach zamiejscowych,
- 39 automatów w Poznaniu i 4 w filiach zamiejscowych,
- 7 kawiarenek samoobsługowych.
Wkrótce też w 8 lokalizacjach pojawią się automaty ze zdrową żywnością. Są też plany dotyczące utworzenia kolejnych przestrzeni wspólnych np. W Collegium Heliodori Święcicki przy ul. Grunwaldzkiej.
- Ankieta nie służy temu, żeby nas chwalić, tylko zidentyfikować najpilniejsze potrzeby. Raport to ważna mapa drogowa z punktu widzenia zarządzania Uniwersytetem - podsumowuje rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska i dodaje - w przyszłości warto poszerzyć badania o dodatkowe grupy, np. pracowników naukowych. Teraz wiemy też, że podejmowane przez nas działania, wpisują się w to, czego oczekują od nas nasi studenci.