W Salonie Mickiewicza na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej oficjalnie zainaugurowano działalność Centrum Myśli Janusza Korczaka przy Szkole Nauk Humanistycznych UAM.
Powołane pod koniec 2022 roku Centrum Myśli Janusza Korczaka będzie wspierać i inicjować badania naukowe związane z wieloma nieopracowanymi dotąd tematami. Jego pomysłodawcy do pracy nad nowymi projektami chcą zachęcić młodych naukowców.
– Chcemy namówić ich do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów, w których historycy mogliby współpracować z pedagogami, prawnikami, lekarzami, literaturoznawcami, filozofami, socjologami, artystami, a także aktywistami działającymi w takich dziedzinach, jak edukacja, kultura oraz opieka społeczna – mówi dr Dorota Latour, sekretarz CMJK przy Szkole Nauk Humanistycznych UAM. – Naszym celem jest nowoczesna edukacja w duchu korczakowskim. Do końca roku zorganizujemy zajęcia dla młodzieży licealnej i nauczycieli oraz akcje popularyzacyjne w sieci. Bardzo liczymy na pomoc dziekan Agnieszki Cybal Michalskiej z Wydziału Studiów Edukacyjnych i prof. UAM Jacka Marciniaka z Wydziału Matematyki i Informatyki.
- Od dłuższego czasu propagujemy myśl Janusza Korczaka i to co z jego działalnością jest związane – mówił otwierając spotkanie prof. Rafał Witkowski. – I choć minęło wiele lat od jego śmierci, pomysły Korczaka wciąż są aktualne. Jednostka, której działalność dziś inaugurujemy ma być międzywydziałowa i interdyscyplinarna oraz otwarta na wszystko co dotyczy Korczaka i jego dziedzictwa. Ostatnie kilka miesięcy pozwoliły nawiązać kontakty z innymi instytucjami w Polsce, które zajmują się tą problematyką, a także z organizacjami poza Polską. To wszystko przerodziło się na bardzo konkretne działania. Myślę, że za rok będziemy w zupełnie innym miejscu, a kontakty badawcze będą procentowały.
Zdaniem dr Latour wiele wątków biografii i spuścizna Korczaka wciąż czekają na naukowe opracowania. Duża część prac Korczaka, dokumentów i fotografii z nim związanych nie jest opracowana ani zdigitalizowana – są one przechowywane w muzeach, bibliotekach oraz archiwach osób prywatnych. Mało zbadany jest również dorobek Korczaka jako filozofa i filozofa kultury, autora wnikliwych analiz społecznych i kulturowych, którego obserwacje są nadal dojmująco aktualne. - Chcemy zdjąć Korczaka z pomnika - człowieka niewątpliwie trudnego, ale heroicznego, którego całe życie było badaniem i odkrywaniem - powiedziała dr Latour.
W czasie środowego spotkania mówiono też o dotychczasowych inicjatywach, w tym i tych podjętych w ramach Konsorcjum Korczakowskiego (Repozytorium Korczakowskie) oraz omówiono plan działania Centrum na rok 2023.
Czytaj też: Odzyskają skarb Latanowicza