Wersja kontrastowa

31 szkół letnich UAM. Tego nie zrobił nikt inny

Fot. Kostiantyn Mazur
Fot. Kostiantyn Mazur
 

 

W listopadzie minął rok od ogłoszenia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) o niemal 16 milionach złotych dla polskich uniwersytetów należących do sojuszy Uniwersytetów Europejskich, które mogłyby one przeznaczyć na wsparcie współpracy z ukraińskimi uczelniami. Wszystko w ramach programu „Solidarni z Ukrainą”. 

 

Celem tej inicjatywy było utrzymanie waloru intelektualnego narodu ukraińskiego, rozwój długofalowej współpracy partnerskich uniwersytetów oraz wsparcie w zakresie dostosowania uczelni ukraińskich do unijnych standardów i zasad. Idea, na której oparty był wniosek UAM o finansowanie, polegała przede wszystkim na organizacji wymiany studentów, doktorantów i pracowników naszych partnerskich uczelni w Ukrainie i ich udział w szkołach letnich i zimowych. Otrzymane finansowanie pozwoliło zaplanować 10 szkół letnich dla reprezentantów partnerskich uczelni. Jednocześnie złożony został drugi wniosek do NCBR, a dzięki pozyskanym środkom zaplanowaliśmy organizację kolejnych 21 szkół o różnorodnej tematyce. Pozyskane środki umożliwiły pokrycie wydatków uczestników na przejazd do i z Polski, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. 

 

Wizja przeprowadzenia łącznie 31 szkół letnich, w których miałoby wziąć udział ponad 900 uczestników, wymagała strategicznego podejścia do planowania nie tylko tematyk poszczególnych tygodni, prowadzących oraz terminów, ale przede wszystkim do wyboru uczestników.  

 

Na pomoc przyszedł program Erasmus+, umożliwiając przesunięcie środków wcześniej zamrożonych dla Rosji i Białorusi na działania na rzecz Ukrainy, dzięki czemu zorganizowany został 1-st AMU Staff Week for Ukraine, na który zaprosiliśmy kierowników działów współpracy z zagranicą uczelni partnerskich w Ukrainie. Osobiste poznanie się ułatwiło nam kontakt z partnerami i przeprowadzenie naborów na poszczególne szkoły.  

Dla każdej z nich tworzyliśmy taki program, aby w przyjemnej atmosferze przybliżyć uczestnikom zarówno uniwersytet, jak i zagadnienia tematyczne. Uczestnicy uzyskiwali wiedzę teoretyczną i praktyczną na dany temat, ale również mieli okazję zapoznać się z infrastrukturą UAM, miastem, a także polską kulturą i historią. 

 

Tematyka szkół była różnorodna. W szkołach studenckich większość naszych wydziałów przygotowała cykle wykładów tematycznych. Największym zainteresowaniem cieszyła się szkoła „Inspiration and manipulation of public opinion as algorithms for gaining and maintaining political power in Europe”, której program przygotował dr Mariusz Szynkiewicz, prodziekan Wydziału Filozoficznego ds. studenckich i organizacyjnych. Podsumowaniem tematyki studenckiej była szkoła samorządu studenckiego, przeprowadzona przez trzy organizacje studenckie UAM: Samorząd Studencki, Samorząd Doktorancki oraz ESN. 

 

Część szkół została zorganizowana dla pracowników uniwersytetów, zaczynając od prorektorów poprzez szeroko pojętą administrację i kończąc na pracowniczkach dziekanatów oraz bibliotek. 

 

Pod koniec listopada NAWA przedstawiła dane z realizacji części programu „Solidarni z Ukrainą”. Aż 18 polskich uniwersytetów zaaranżowało 2233 mobilności z 58 uczelni ukraińskich, co daje średnią liczbę 124 osób zaproszonych na każdą z polskich uczelni. Wkład UAM w te liczby to 32 uczelnie ukraińskie i aż 300 mobilności. Z kolei w ramach NCBR przeprowadzono 607 mobilności, a więc łącznie 907 osób wzięło udział w zorganizowanych na UAM 31 szkołach letnich. Żadna inna uczelnia w Polsce nie zrealizowała podobnego projektu na taką skalę. 

Zdecydowanie był to bardzo trudny okres dla osób zaangażowanych w organizację szkół. Przez 31 tygodni w niedzielę witaliśmy grupę uczestników, w sobotę ją żegnaliśmy, następnego dnia witaliśmy kolejną, a wszystkie przygotowania i procesy powtarzały się. Nie wiem, co było trudniejsze: przygotowanie, tempo i częstotliwość, emocje czy pożegnania, ale wiemy, że wykonaliśmy naprawdę sporo dobrej pracy. Wskazuje na to niezliczona ilość pozytywnych opinii, jakie otrzymywaliśmy po powrocie uczestników do Ukrainy.  

 

W trakcie wstępnego podsumowania po przeprowadzeniu tegorocznych szkół prof. Rafał Witkowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej, już zapowiedział pracę nad przygotowaniem kolejnego wniosku o grant NAWA, podczas realizacji którego skupilibyśmy się na współczesnych trendach edukacyjnych dla uczelni ukraińskich w sytuacji wyzwań wojennych oraz na akcentowaniu korzyści, wyzwań i działań związanych z Internationalization at Home oraz Collaborative Online International Learning (COIL). 

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.