21st International Congress of Linguists w Poznaniu

prof. Katarzyna Dziubalska Kołaczyk Fot. Władysław Gardasz
Obraz

Trwa 21st International Congress of Linguists (ICL 2024). Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (gospodarz kongresu) oraz Permanent International Committee of Linguists (CIPL).

Kongres ICL to jedno z największych wydarzeń poświęconych językoznawstwu, organizowane już od niemal 100 lat. W 2024 roku to właśnie Poznań będzie miejscem dyskusji i wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie uznanych badaczy języka. Motyw przewodni tegorocznej edycji to „Languages – Communities – Technologies”.

- Motyw przewodni Kongresu w 2024 roku w Poznaniu brzmi Languages – Communities – Technologies Języki – Społeczności – Technologie - mówi prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, prorektorka UAM ds. nauki oraz przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego ICL 2024. - Motyw ten obejmuje z jednej strony szeroki zakres obszarów badawczych w ramach językoznawstwa takich jak fonetyka i fonologia, historia języka, leksykologia i leksykografia, językoznawstwo korpusowe, badania nad przekładem, składnia i morfologia itd. Z drugiej strony dotyczy tematów interdyscyplinarnych sięgających do takich dyscyplin jak socjologia, psychologia, informatyka czy medycyna. Językoznawcy uczestniczący w kongresie podejmą tematy które są społecznie ważne np. dotyczące roli języka dla sztucznej inteligencji, dotyczące różnorodności językowej, sposobów dokumentowania języków i zagrożenia dla języków świata,  dotyczące wielojęzyczności - odpowiadające na pytanie czy warto uczyć się wielu języków, lub w jaki sposób język i emocje przetwarzane są w mózgu. Grupa tłumaczy języka migowego będzie obsługiwać sesję dotyczącą języków migowych - podsumowała prof. Dziubalska-Kołaczyk.

Rozpoczął się 21st International Congress of Linguists (ICL 2024)

Kongres ICL 2024 objęli patronatem honorowym JM Rektor UAM – prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Pan Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania – Pan Jacek Jaśkowiak.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie