Wersja graficzna

105 lat UP. Wspólne posiedzenie senatów

Centralnym wydarzeniem drugiego dnia obchodów 105. rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego (7 maja) było uroczyste posiedzenie senatów uczelni, które wywodzą z niego swój rodowód. W czasie spotkania odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pierwszemu Rektorowi UP, prof. Heliodorowi Święcickiemu.

W słoneczne popołudnie władze rektorskie i senatorowie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu spotkali się na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Tam, pod pomnikiem wieszcza, Adama Mickiewicza złożyli kwiaty. Warto przypomnieć, że miejsce to ma znaczenie symboliczne - właśnie w PTPN narodziła się idea powołania poznańskiego uniwersytetu, którą zrealizowano 7 maja 1919 roku.

Spod PTPN pochód z flagami prowadzony przez orkiestrę dętą wyruszył ulicami: Mielżyńskiego, Gwarną i Święty Marcin na Plac Mickiewicza, gdzie również złożono kwiaty. Zebrani przeszli do Auli UAM, miejsca wspólnego posiedzenia senatorów. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, wojewódzkich i duchowieństwa.

Podczas posiedzenia odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pierwszemu Rektorowi Uniwersytetu Poznańskiego prof. Heliodorowi Święcickiemu w Collegium Minus. Oryginał autorstwa Marcina Rożka, odsłonięty w pierwszą rocznicę śmierci profesora Święcickiego w 1924 roku, został zniszczony przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. 

- Chcemy, by tablica powróciła do tego gmachu, do Alma Mater z treścią ówczesnej inskrypcji: "Niewygasłej pamięci swego stwórcy, Heliodora Święcickiego, pierwszego rektora od roku 1919 do roku 1923" - powiedziała JMR UAM prof. Bogumiła Kaniewska. 

Rektor UAM zwróciła również uwagę na berło. Z inicjatywy Muzeum UAM zostało ono zrekonstruowane na wzór berła z czasów Rektora Święcickiego, które zaginęło w czasie wojny. Odtąd berło będzie używane podczas uroczystości organizowanych przez cztery uczelnie.

Rektorzy czterech uczelni przedstawili ich rozwój i osiągnięte sukcesy w ostatnich latach.

- Nadal chcemy działać, chcemy pozostać wzorem dobrego, sprawnego zarządzania uwzględniającego dobro człowieka, dobro pracownika. Z wielką radością dowiedziałam się wczoraj, że UAM po raz kolejny w rankingu tygodnika Forbes uzyskał pierwsze miejsce w zakresie pracodawcy przyjaznego pracownikom wśród instytucji edukacyjnych. To wielka duma, ale też wielkie zobowiązania, bo jak może pamiętają państwo za jeden z najważniejszych celów swojej kampanii wyborczej pierwszej i drugiej kadencji uważam społeczną odpowiedzialność uniwersytetu, tak wobec otoczenia zewnętrznego, jak i wobec własnego środowiska wewnętrznego - podkreśliła Rektor UAM.

Rektor UPP, prof. Krzysztof Szoszkiewicz przekonywał, że zrównoważony rozwój jest fundamentem działalności badawczej i dydaktycznej uniwersytetu. 

- Nasze działania przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, poprawy jakości odżywiania i pozyskiwania bioproduktów w oparciu o metody przyjazne środowisku, gospodarce rolniczej i leśnej. Podejmujemy również działania na rzecz ochrony środowiska, odtwarzania zasobów przyrodniczych i harmonijnego ukształtowania ekosystemów lądowych i wodnych.

- Obecnie podstawowym celem uczelni jest utrzymanie wysokiej kategorii naukowej. Uczelnia przygotowuje się też do dalszej modernizacji obiektów sportowych. Wyzwania te podejmujemy pamiętając o naszym patronie Eugeniuszu Piaseckim. Zawdzięczamy mu powołanie w Uniwersytecie Poznańskim pierwszej w Polsce Katedry Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego, a także stworzenie nowoczesnej koncepcji wychowania fizycznego - powiedział prof. Jacek Zieliński, Rektor AWF.

- Budowa stabilnej infrastruktury oraz wspieranie innowacyjności, a także działania na rzecz zmniejszenia nierówności w krajach i między krajami to cele zrównoważonego rozwoju, które wspiera swoimi działaniami Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu kształcąc profesjonalne kadry medyczne i dbając o dostęp do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych - zaznaczyła prorektor UMP, prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska.

Wszystkie uczelnie wchodzące w skład dawnego Uniwersytetu Poznańskiego współpracują z renomowanymi uczelniami na całym świecie, po to, by mogły aktywnie brać udział w kształtowaniu polityki europejskiej wobec nauki. Rektor Kaniewska powiedziała, że przed poznańskimi uniwersytetami stoi szansa na zwiększenie liczby studentów zagranicznych. - Nie porzuciliśmy też rozmów o federalizacji naszych uczelni, jeśli tylko pozwolą na to warunki, zwłaszcza warunki prawne, rozpoczniemy realizację podjętych pięć lat temu zobowiązań.

Uroczystościom towarzyszyła okolicznościowa wystawa „Sto 5” przygotowana przez Muzeum UAM w westybulu Auli UAM. Od 8 maja będzie ona prezentowana w Collegium Minus. 

Zobacz też: To był dzień święcony. Collegium Rubrum otwarte!

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.