„105 lat Uniwersytetu Poznańskiego: pamiętając o przeszłości, patrzymy w przyszłość” to nazwa poniedziałkowego seminarium otwierającego obchody jubileuszu poznańskiej uczelni.
Spotkanie w Sali XVII poprzedziło nadanie jej imienia prof. Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej. Była to bardzo dobra okazja, by uhonorować wszystkie kobiety, naukowczynie, dla których jest ona symbolem pięknego umysłu i nietuzinkowej osobowości, poliglotki, patriotki, społeczniczki, bohaterki swoich czasów, która należała do pionierek wierzących w emancypacyjną moc nauki i rozumu.
Seminarium otworzyła prof. Bogumiła Kaniewska. O roli kobiet w nauce, polityce i biznesie mówił prof. Dariusz Wieliński, który zacytował Aristotelisa Onasisa: Gdyby nie kobiety, pieniądze nie miałyby żadnego znaczenia... Rektorzy podkreślali dobrą współpracę wszystkich poznańskich uczelni. Mamy nadzieję, że za pięć lat spotkamy się na 110 rocznicy UP - mówili jednym głosem.
Moderatorką pierwszego panelu pt. „Kobiety w uniwersyteckiej nauce i dydaktyce XXI wieku” była prof. UAM dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska z Wydziału Studiów Edukacyjnych. W panelu wzięli udział:
- prof. AWF dr hab. Urszula Czerniak, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu AWF,
- prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego UMP,
- prof. dr hab. Joanna Zeyland, Prodziekan ds. Studiów na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii oraz Kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii UPP,
- prof. UAM dr hab. Edyta Głowacka-Sobiech z Wydziału Studiów Edukacyjnych.
Każda z pań opowiadała jakie były początki ich naukowej kariery. Wszystkie budowały ją w Poznaniu. Okazało się też, że każda z nich była prymuską, pasjonatką, osobą która w swojej karierze naukowej zawsze wysoko stawiała sobie poprzeczkę. Prof. Edyta Głowacka Sobiech podkreślała, że karierę naukową mocno utrudnia życie rodzinne, dzieci, starsi rodzice... Jak mówiła, znalazło to wyraz w monitoringu jaki przeprowadzono na UAM. To problem, który dotyka wszystkie kobiety naukowczynie.
- Według badań prowadzonych na UAM tempo robienia kariery naukowej kobiet i mężczyzn jest równe, ale kobiety mają gorzej bowiem więcej czasu muszą poświęcać na rodzinę i jeszcze wygospodarować czas by poświęcić go na samokształcenie - przyznała prof. Chmura Rutkowska.
Część drugą spotkania pt. „Przyszłości uniwersyteckiej nauki i dydaktyki” moderowała prof. Bogumiła Kaniewska a o temacie opowiadali przedstawiciele i przedstawicielki UPP, UMP, AWF i UAM: prof. dr hab. Izabela Szczerbal z UPP, prof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy, prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz UMP, prof. dr hab. Marek Kwiek UAM i mgr inż. arch. kraj. Agata Walczak-Górka z UPP.
Trzeci panel zorganizowany został przez samorządy studenckie UAM, UMP, UPP i AW. Jego tytuł to: „Studenci i studentki w uniwersytecie XXI wieku”
Moderatorem był Tymoteusz Borsiak, Przewodniczący Komisji Projektów Samorządu Studentów UAM.