Wydział Teologiczny

Fotografia w nagłówku
Dariusz Nowaczyk
Rozmowa z prof. Krzysztofem Stachewiczem, kierownikiem Zakładu Filozofii i Dialogu Wydziału Teologicznego UAM, autorem książki „Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne”, nominowanej do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego.
Fotografia w nagłówku
Krzysztof Smura
Alicja Grygiel i Michał Woźny. Studenci trzeciego roku na Wydziale Teologii UAM przez niemal trzy miesiące, często w ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych warunkach, gościli w Boliwii. Mieli do spełnienia misję. I to nie jedną.
Fotografia w nagłówku
Ks. prof. Janusz Nawrot
Święta Bożego Narodzenia coraz częściej schodzą z poziomu historii i wiary na poziom bezrefleksyjnej tradycji, czego przejawem jest ich komercjalizacja. A przecież wszystko zaczęło się zupełnie inaczej - pisze ks prof. Janusz Nawrot z Wydziału Teologicznego.
Fotografia w nagłówku
Ks. prof. Dariusz Kwiatkowski
Ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski
W IV wieku w Kościele pojawiła się tendencja do historyzacji wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa, czyli próbowano „dopasować” konkretną datę do konkretnego wydarzenia z Jego życia. Dotyczyło to także święta narodzin Jezusa Chrystusa.
Fotografia w nagłówku
Krzysztof Smura
W Akademii Lubrańskiego rozpoczęło się pierwsze polskie forum „The Future of Morality”. Organizatorom udało się zgromadzić czołowych przedstawicieli transhumanizmu oraz ekspertów od wyzwań moralnych i technologicznych związanych z postępem naukowym.
Fotografia w nagłówku
redakcja
Już w 27 i 28 października, w Poznaniu odbędzie się forum „The Future of Morality”. Organizatorzy wydarzenia zgromadzili czołowych przedstawicieli transhumanizmu oraz ekspertów od wyzwań moralnych i technologicznych związanych z postępem naukowym.
Fotografia w nagłówku
Ewa Konarzewska-Michalak
Z ks. prof. Januszem Nawrotem z Wydziału Teologicznego, laureatem Nagrody Praeceptor Laureatus rozmawia Ewa Konarzewska-Michalak.
Fotografia w nagłówku
Agnieszka Chabir
Ksiądz prof. dr hab. Piotr Nawrot z Wydziału Teologicznego UAM zakończył realizowany w Boliwii kilkumiesięczny grant „Wykład o praktyce muzycznej w XVII i XVIII wieku w Polsce oraz koncerty z muzyką barokową kompozytorów polskich w wykonaniu Chóru i Orkiestry Arakaendar...
Fotografia w nagłówku
Magdalena Ziółek
Z ks. Markiem Gubernatem MSF, absolwentem filologii klasycznej i słuchaczem studiów podyplomowych na Wydziale Teologicznym, o świętach wielkanocnych i o możliwych sposobach na ich przeżywanie rozmawia Magdalena Ziółek.
Fotografia w nagłówku
Maria Rybicka
- Dziadkowie mówili po kaszubsku. Rodzice nie i pilnowali, bym mówił poprawnie po polsku. Wtedy Kaszubi stanowili jeszcze większość mieszkańców Wejherowa – dziś to się zmieniło - mówi ks. prof. Adama Sikora, franciszkanin, autor przekładów Pisma św. na kaszubski z oryginału.
Fotografia w nagłówku
ks.dr Dawid Stelmach
Święta Bożego Narodzenia w ostatnich latach przechodzą specyficzną metamorfozę. Zewnętrznie można odnieść wrażenie, że ich przepych i otoczka nieustannie się wzbogacają. W prawie każdym domu można znaleźć przysłowiowe 12 potraw.
Fotografia w nagłówku
Jan Matecki, Anna Kot
Profesor Piotr Nawrot z Wydziału Teologicznego UAM, misjonarz werbista, a także pasjonat muzyki krajów misyjnych, wielce zasłużony dla jej propagowania odebrał nagrodę „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji.
Fotografia w nagłówku
Krzysztof Smura
Concepción i Roboré w Boliwii to dwa miejsca w których przebywa specjalny zespół wolontariuszy z UAM. Misja Boliwia trwa w najlepsze, a my dzięki uprzejmości księdza Dawida Stelmacha mamy najświeższe wiadomości zza oceanu
Fotografia w nagłówku
Anna Kot
„Każdy wolontariusz wyjeżdża na misje w przekonaniu, że jest posłany: posyła go – a więc także reprezentuje on – Kościół, wspólnotę akademicką i miasto Poznań. Będąc tam, mówiąc, skąd jest, jak się zachowuje, jakie ma zwyczaje, jaką kulturę prezentuje – będzie ich świadectwem albo antyświadectwem...
Fotografia w nagłówku
redakcja
Luiza Nadstazik, absolwentka i studentka UAM przeżyła przygodę życia pod żaglami fregaty"Dar Młodzieży". W styczniu leci do Panamy na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. Było to możliwe dzięki nagrodzie wygranej w konkursie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Fotografia w nagłówku
Anna M. Kot
O fascynacji muzyką i drodze z poznańskiego Franowa do indiańskich manuskryptów sprzed stuleci opowiada ich znakomity znawca i badacz misjonarz werbista mieszkający w Boliwii ks. prof. dr hab. Piotr Nawrot SVD, muzykolog, odkrywca baroku misyjnego i wykładowca na Wydziale Teologicznym UAM.
Fotografia w nagłówku
Agnieszka Książkiewicz
Trwa XVIII Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra 2018. Odbyło się spotkanie z Biblią Kaszubską w interpretacji Danuty Stenki.
Fotografia w nagłówku
Anna M. Kot
To już co najmniej po raz czwarty w Poznaniu można było wysłuchać efektów badań naukowych ks. prof. Piotra Nawrota nad tym południowoamerykańskim fenomenem światowej muzyki. A okazja była szczególna – jubileusz 20–lecia powrotu Wydziału Teologicznego w struktury Uniwersytetu A. Mickiewicza
Fotografia w nagłówku
Ewa Konarzewska-Michalak
Przedstawicielki Akademickiego Koła Misjologicznego, działającego przy Wydziale Teologicznym UAM, towarzyszą biskupom na synodzie w Rzymie.
Fotografia w nagłówku
Beata Mikołajczyk
Tegoroczna edycja konkursu projakościowego prorektora ds. kształcenia dotyczyła „Doskonalenia systemowych rozwiązań poszerzania puli zajęć do wyboru”. Laureatami zostały Wydział Anglistyki, Wydział Biologii i Wydział Teologii
Fotografia w nagłówku
redakcja
 - Chcieliśmy pokazać, że nasi studenci to ludzie z krwi i kości, którzy mają swoje zainteresowania, a studiowanie teologii nie oznacza, że człowiek zamyka się w klasztorze czy przechodzi na inny tryb życia – mówi ks. Dawid Stelmach z Wydziału Teologicznego.
Fotografia w nagłówku
redakcja
W Boliwii zakończył się XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego „Misiones de Chiquitos” 2018. Było to spotkanie muzyków z całego świata o wielkim znaczeniu dla środowiska miłośników muzyki dawnej i melomanów.
Fotografia w nagłówku
dr Dawid Stelmach
Tytułowe życie po życiu postrzegam w dwóch perspektywach. Pierwsza to działalność człowieka, jego spuścizna, to wszystko to zostawia po sobie. Uniwersytet jest takim szczególnym miejscem, gdzie przeszłość miesza sie z teraźniejszością, nieustannie myśli się o przyszłości, szuka nowych wyzwań. Cały
Fotografia w nagłówku
WT
W związku z obchodami 1050-lecia biskupstwa poznańskiego (968–2018) Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizował w dniach 21–22 marca 2018 r. konferencję pt. „Kościół wspólnotą w drodze do świętości”.
Fotografia w nagłówku
redakcja
W dniach od 2 do 4 marca 2018 roku odbyło się I Ogólnopolskie Forum Ceremoniarzy Wyższych Diecezjalnych Seminariów Duchownych.
Fotografia w nagłówku
redakcja
W dniach 7 i 8 lutego 2018 roku odbyło się XVII Ogólnopolskie Sympozjum Teologiczne pt.: „HUMANAE VITAE”. PROFETYCZNY GŁOS KOŚCIOŁA?
Fotografia w nagłówku
Ks. prof. Wojciech Wygrałek, dziekan Wydziału Teologicznego UAM
Pierwszy rok kadencji zespołu dziekańskiego minął nadzwyczaj szybko. U jego początku określiliśmy podstawowe cele, które są ważne dla rozwoju naszego wydziału. Zależało nam przede wszystkim na podniesieniu jakości kształcenia, umiędzynarodowieniu prowadzonych badań naukowych i procesu nauczania oraz