Uczczą 100-lecie UP "na sportowo"

fot. Adrian Wykrota

14 kwietnia wystartuje  "12.PKO Poznań Półmaraton". W tym roku jednym z biegów towarzyszących będzie "Półmaraton 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego". Zapisy na wydarzenie już wystartowały.

Udział w biegu będzie okazją, aby "na sportowo" uczestniczyć w obchodach Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Impreza wpisuje się w cykl wydarzeń, których kulminację zaplanowano na maj 2019 roku.

- Przyznam, że pracując nad programem obchodów stulecia zakładaliśmy, że bieg, o którym mówimy, będzie kolejnym biegiem organizowanym na ulicach Poznania. Jednak biorąc pod uwagę to, że tych biegów jest już kilka i każdy z nich jest jakimś problemem dla mieszkańców, którzy doświadczają zamkniętych ulic z dużym zadowoleniem przyjęliśmy zaproszenie Miasta, aby przyłączyć się do Półmaratonu - mówił prorektor ds. kadry i studentów prof. Tadeusz Wallas.

Zapisy na 12. PKO Półmaraton już wystartowały. Uczestnicy dodatkowo będą mogli startować w kategoriach żeńskich i męskich jako student, doktorant, pracownik, absolwent, bądź przyjaciel Uniwersytetu Poznańskiego.

Czytaj także: 1918. Wolność i inne ważne słowa

Trasa biegu powiedzie wszystkich uczestników w stronę Grunwaldu niemalże pięciokilometrową prostą aż do „zawrotki” na wysokości ul. Cmentarnej, gdzie będzie czekał na biegaczy pierwszy punkt odżywczy. Już tutaj zawodnicy będą mieli okazję do nabrania równego stałego tempa bez zakrętów i podbiegów. Następnie trasa pomknie przez tereny Górczyna oraz Grunwaldu dobiegając do Hetmańskiej, gdzie po pokonaniu niemal 3km doczekamy się zbiegu przy wiadukcie zamiast podbiegu, który swego czasu wielu biegaczom dawał w kość. Dalsza część trasy to dobrze znane odcinki na Dolnej Wildzie, Drodze Dębińskiej, Garbarach, ul. Solnej oraz obfitująca dwoma podbiegami na ul. Niepodległości oraz tuż przed rondem Kaponiera. Ostatni odcinek prowadzi przez ul. Roosevelta, ul. Bukowską mijając po prawej stronie Hotel Sheraton aż do Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie linia mety usytuowana jest na Placu Marka. Trasa zdecydowanie sprzyja biciu rekordów i poprawieniu wyników sprzed roku, zatem mamy nadzieję na wiele radosnych chwil na mecie tegorocznego półmaratonu.

trasa biegu

Uczestnicy biegu otrzymają w pakietach startowych ulotki pokazujące historię Uniwersytetu Poznańskiego. Na trasie biegu pojawi się również 100 studentów, którzy będą trzymać tabliczki z ważnymi datami dla środowiska akademickiego. Przy starcie biegu pojawi się grupa rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich, którzy przypomną raz jeszcze 100-lecie zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Wręczenie pucharów i nagród finansowych nastąpi 8 maja na Gali Sportu.

Ogólnouniwersyteckie