Wersja kontrastowa

Rada Miasta na 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

Rada Miasta Poznania jednogłośnie przyjęła prezentowane przez radnego Grzegorza Jurę stanowisko Prezydium Komisji Kultury i Nauki w związku z jubileuszem 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Treść stanowiska:

W 1919 roku powstała Wszechnica Piastowska, jak początkowo nazwano dzisiejszy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a także Państwowa Wyższa Szkoła Budowy Maszyn, która dała początek obecnej Politechnice Poznańskiej. Z Uniwersytetu po latach wydzielono kilka fakultetów, a w konsekwencji utworzono odrębne szkoły wyższe: Akademię Medyczną (dziś Uniwersytet Medyczny), Wyższą Szkołę Rolniczą (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) i Akademię Wychowania Fizycznego.  Sto lat później Poznań posiada osiem wyższych uczelni publicznych tworzących wspólnie jeden z największych i najlepszych ośrodków akademickich w Polsce. Trudno przecenić znaczenie i rolę placówek akademickich w rozwoju miasta i regionu.

Rada Miasta Poznania wielokrotnie w przeszłości odnosiła się do znaczenia i wpływu, jakie poznańskie uczelnie mają na kulturową, ekonomiczną i intelektualną kondycję Poznania. W 2011 roku, obchodząc 400-lecie tradycji uniwersyteckich, Rada Miasta apelowała o jak najściślejsze współdziałanie  jednostek miejskich z uczelniami i wyrażała przekonanie, iż cywilizacyjny rozwój miasta ściśle wiąże się z rozwojem nauki i kształceniem młodzieży.

W roku Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej, uznając ich znaczenie dla życia miasta w ujęciu historycznym, jak również w perspektywie przyszłości i nowoczesnego rozwoju, Rada Miasta Poznania pragnie wyrazić szacunek i podziękowanie dla pokoleń pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych poznańskich uczelni oraz ich absolwentów. Mając na uwadze wkład w rozwój Poznania, regionu i Ojczyzny, składamy całej akademickiej społeczności najwyższe wyrazy wdzięczności dla włożonego wysiłku i zaangażowania.

Pragniemy również uczynić wszystko co w naszej mocy, aby korzystając z instrumentów nam dostępnych wspierać rozwój akademickiego miasta, co również powinno sprzyjać lepszemu wykorzystaniu potencjału naukowego i badawczego dla rozwoju stolicy Wielkopolski.

Czytaj także: Senat RP na 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.