Wersja kontrastowa

Prof. Jurga - Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą

Prof. Stefan Jurga, były rektor UAM, odebrał dziś z rąk urzędującego rektora uczelni, prof. Andrzeja Lesickiego, medal HominiVereAcademico. Uroczystość zgromadziła tłumy współpracowników i przyjaciół profesora Jurgi. Sam obdarowany zwracając się do wszystkich stwierdził, że nie byłoby profesora Jurgi gdyby nie fakt, że urodził się pod szczęśliwą gwiazdą i ma szczęście do ludzi którzy go otaczają. To im dedykował swój medal.
 
Medal HominiVereAcademico przyznawany jest za imponujący dorobek naukowy i dydaktyczny, osobie „spełniającej wszelkie kryteria, które można stawiać człowiekowi prawdziwie akademickiemu”. Medal przyznawany jest od 2013 roku, kiedy to otrzymał go prof. Stanisław Lorenc.
 
W czasie spotkania laudację wygłosił profesor Maciej Kozak z Wydziału Fizyki, który przedstawił imponujący dorobek laureata medalu który niebawem będzie świętował 50. lecie pracy naukowej na UAM. Za pracę na rzecz uczelni profesorowi dziękował rektor UAM prof. Andrzej Lesicki określając go mianem człowieka prawdziwie akademickiego.
 
Były rektor, a obecnie szef Centrum NanoBioMedycznego w rozmowie z Życiem Uniwersyteckim przyznał niedawno, że 
 
- Centrum zostało po to stworzone byśmy wykorzystywali potencjał uczonych poznańskiego środowiska, ale i szerzej – ogólnopolskiego. Wszystko, aby realizować sztandarowe tematy w obrębie nanotechnologii, zarówno jeśli chodzi o nowe materiały używane w różnych obszarach zastosowań jak i bionanomateriały  dla biomedycyny. Ponieważ sam Uniwersytet im Adama Mickiewicza takiego potencjału badawczego nie miał, stąd więc była idea aby otworzyć się z majątkiem Uniwersytetu, z doskonałą aparaturą, na współprace z tymi, którzy mogą wnieść coś nowego. To spojrzenie utylitarne, ale jest też spojrzenie naukowe. Ja nigdy osobiście nie akceptowałem tego rozbicia dzielnicowego, gdy chodzi o naukę w środowisku poznańskim. Zawsze leżało mi to na sercu, aby integrować środowisko nie poprzez struktury – co jest niezwykle trudne ze względu na unormowania prawne, ale przez zainteresowania pracujących tu osób. Ludzie, którzy chcą rozwiązywać problemy bardziej globalne, zawsze sięgają do współpracy. Patrzą szerzej. W związku z tym postawiliśmy na projekty, które są projektami wspólnymi np. z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Przyrodniczym (np. kwestia ochrony dóbr kultury) czy Medycznym (projekty związane z farmacją), ale także z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN, Instytutem Genetyki Człowieka PAN czy Instytutem Fizyki Molekularnej PAN.
 
 
Na pytanie o najbliższe plany prof Stefan Jurga powiedział;
- Uzyskaliśmy taki stan badań że ministerstwo uznało nasz status jako status jednostki naukowej. Obecnie żyjemy przygotowaniem ankiety do kategoryzacji. To jest też nasza ambicja.
 
Na zakończenie spotkania wszyscy odśpiewali ,,Sto lat''
Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.