Wersja kontrastowa

Poznań nie do poznania na XIX wiecznej fotografii

Kurator wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej, Jakub Skutecki jest dobrze znany ze swego zamiłowania i pasji do starej fotografii. Dał temu wyraz w trakcie dzisiejszej prezentacji zdjęć z XIX-wiecznego Poznania i miast Wielkopolski. Wystawy ze wszech miar interesującej, bowiem fotografie są unikalne pod każdym względem.

Otwierająca wystawę dyrektor Biblioteki UAM Małgorzata Dąbrowicz zaznaczyła, że ma ona miejsce w szczególnym czasie, bowiem uświetnia obchody stulecia Uniwersytetu Poznańskiego, a prezentowane na niej zdjęcia to oryginały jakich próżno szukać gdzie indziej. Całość pochodzi ze zbiorów specjalnych biblioteki.

Jakub Skutecki przypomniał, że ostatnia tego typu wystawa prezentująca oryginały ze zbiorów ikonograficznych miała miejsce w 1995 roku i dotyczyła pocztówek poznańskich z przełomu wieku. Według niego idea obecnej prezentacji to nawiązanie do roku 1929 gdy w ramach Pewuki odbyła się wystawa towarzysząca ze zbiorów Muzeum Wielkopolskiego.

- Dla nas była to swego rodzaju prowokacja - mówił kurator -  bowiem w katalogu tamtejszej wystawy nie ma ani jednego zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej.

Jak to się zmieniło warto zobaczyć samemu, bowiem na wystawie zaprezentowano 250 oryginalnych zdjęć stanowiących tylko część obecnych zbiorów BU. Zaskoczeń jest bardzo dużo, a Poznań jest po prostu nie do Poznania. Można się o tym przekonać przez najbliższy miesiąc odwiedzając wystawę.

Czytaj też: Masoński skarb ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej

 

Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.