Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa "Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości". Wśród gości są naukowe gwiazdy światowego formatu. Wszystkich łączy jedno. Są doktorami honoris causa poznańskich uczelni.
- Zaprosiliśmy siedmioro honorowych doktorów naszych uczelni, światowej sławy specjalistów w swoich dziedzinach – mówił niedawno prof. Ryszard Naskręcki, Prorektor UAM ds. nauki i współpracy międzynarodowej, a jednocześnie główny sprawca przedsięwzięcia.
- Plany na przyszłość w przypadku instytucji naukowych to przede wszystkim dążenie do doskonałości naukowej - zaczął swe krótkie wystąpienie Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki - Ta doskonałość naukowa przekłada się na wyższą jakość kształcenia. Dzisiaj każda z naszych uczelni o tej doskonałości może myśli trochę inaczej, ale UAM z jednej strony zabiega o status uczelni badawczej, z drugiej strony chce być uczelnią włączoną do sieci uniwersytetów europejskich, a wspólnie jako uczelnie Poznania myślimy o federacji naszych uczelni. Bo to też sposób na połączenie naszych potencjałów i zwiększenie efektywności. Szukając doskonałości chcemy się poradzić doskonałych uczonych...
Prorektor Ryszard Naskręcki przedstawiając zadania konferencji zaczął od cytatu.
- Salvadore Dali, kiedy pytano go jaki ma plan na siebie, zawsze odpowiadał ,,Plan na dziś, to jutro'' - mówił prorektor - Chcemy, aby konferencja która odbywa się w przeddzień magicznej daty jubileuszu pomogła naszym poznańskim uniwersytetom w tej nowej drodze do doskonałości. Chcemy stawać się doskonalsi, zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jako uniwersytety, ale stawać się doskonalsi również w wymiarze indywidualnym.
Potem przyszedł czas na gości z których każdy obrał inna ścieżkę opowiedzenia o dążeniu do doskonałości. Jedyna kobieta wśród gości, prof. Maria Siemionow, chirurg transplantolog, osoba, która dokonała jednej z najbardziej spektakularnych operacji przeszczepu twarzy przedstawiła swą drogę do sukcesu jakim była wspomniana operacja. Opowiedziała zarówno o swym dzieciństwie, nawiązując do pasji jaką był ,,Wyścig Pokoju'', ale przede wszystkim o drodze naukowej i protoplastach jej sukcesu wśród których wymieniła choćby profesorów Uniwersytetu Medycznego Degę, Raszeję czy Wierzejewskiego. Wspomniała o praktykach zarówno w Finlandii jak i Stanach Zjednoczonych, ale skupiła się głównie na pasji jej życia. Transplantologii i zespołach badawczych, których praca doprowadziła w końcu do wielkiego sukcesu.
Inny z gości, prof. Cheong Byung-Kwon, który zasłynął z przetłumaczenia na język koreański Pana Tadeusza przyznał w rozmowie z nami, że najwięcej trudności sprawiało mu doszukanie się odpowiedników roślin, o których w swym dziele wspominał Mickiewicz. Pomogło mu muzeum wieszcza w Śmiełowie. Teraz marzy o przetłumaczeniu ,,Wesela'' Wyspiańskiego , które jest mu bardzo bliskie i rozwija polonistykę w Seulu. Dzięki pomocy UAM, do tej pory ukończyć ją mogło 900 studentów, a kolejnych 120 podjęło studia w ubiegłym roku.
Niezwykle interesujący był wykład na temat polimerów przygotowany przez prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego, naukowca który uważany jest za kandydata do Nagrody Nobla. Uczony należy do bardzo wąskiego grona najczęściej cytowanych polskich naukowców na świecie. Jest odkrywcą metody polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu. Metody uznawanej za największe osiągnięcie nauki o polimerach w ciągu ostatniego półwiecza. Profesor wspomniał o dumie jaką powoduje fakt, że dziś na świecie już 60 firm dokonuje polimeryzacji wolnych rodników. O wykorzystywaniu metody przy badaniach nowych możliwości baterii litowych czy też przy pracach nad transportowymi izolatorami.
Wśród mówców byli również prof. Béla Bollobás matematyk, twórca metod kombinatoryki, prof. Hans Wolfgang Spiess, jeden z najwybitniejszych w świecie specjalistów w dziedzinie badań polimerów metodami magnetycznego rezonansu jądrowego czy prof. Andrzej Dubas twórca poznańskiej szkoły agronomii. Zaproszenie przyjął także światowej sławy specjalista z planowania przestrzennego miast, prof. Peter Nijkamp.