Wersja kontrastowa

Klucze do UAM rozdane

 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza podziękował za współpracę i zaangażowanie swym partnerom zewnętrznym, a przejawem tego było dzisiejsze spotkanie w Collegium Iuridicum Novum. W pierwszej części forum ,,Nasz wspólny uniwersytet'' wręczono symboliczne „klucze do UAM”. Trafiły one do siedmiu partnerów Uniwersytetu, którzy w szczególny sposób przyczynili się do promowania uczelni, rozwoju badań i nowych form kształcenia, budowania prestiżu krajowego i międzynarodowego środowiska akademickiego.

 

Wśród obdarowanych kluczami UAM byli: Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Poznania, Santander Bank Polska, Microsoft, Kulczyk Foundation, CK Zamek, Fundacja UAM. Warto zaznaczyć, że oprócz kluczowych partnerów całej uczelni także wydziały i centra badawcze uhonorowały tych, z którymi współpracują od lat.

Spotkanie rozpoczął Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki, który przypomniał, że obecny rok jest rokiem szczególnym, bo związanym z jubileuszem 100-lecia.

- Ten uniwersytet zakładali poznaniacy i Wielkopolanie. Z jednej strony był symbolem nowego początku, ale także symbolem odzyskanej niepodległości - mówił Rektor - Ta współpraca poznaniaków i Wielkopolan z uniwersytetem kontynuowana była przez wszystkie następne lata, a w XXI wieku dynamiczny rozwój zaowocował nowymi programami kształcenia prowadzonymi we współpracy z pracodawcami, wspólnymi badaniami naukowymi i innowacyjnymi projektami. Celem Forum jest uhonorowanie partnerów UAM, którzy przyczynili się do promowania uczelni, rozwoju badań i nowych form kształcenia, budowania prestiżu krajowego i międzynarodowego środowiska akademickiego. Zachodzące współcześnie zmiany, a w szczególności tzw. czwarta rewolucja przemysłowa, rozwój nowych technologii oraz sztucznej inteligencji, nowe formy innowacji, wyzwania klimatyczne wpływają na kształt współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z partnerami z otoczenia gospodarczego i społecznego. Nasz uniwersytet wpisuje się w te trendy. Jest zaangażowany w zmieniający się świat. I ten bliski i ten bardziej odległy. Zachęcamy naszych studentów do aktywnego udziału w życiu miasta i regionu. W ofercie edukacyjnej wychodzimy poza obowiązki uniwersytetu. Jest Kolorowy Uniwersytet, są klasy patronackie, Uniwersytet Otwarty... To potwierdza, że nasza oferta edukacyjna adresowana jest do niemal każdego. Inicjujemy partnerstwa naukowe, edukacyjne, zachęcamy pracodawców do współuczestniczenia w kształtowaniu programów studiów. Jesteśmy zaangażowani w pracy na rzecz środowiska naturalnego i propagowania zdrowego trybu życia...

 

Po przemówieniu Rektora nastąpiła część oficjalna. Klucze odebrali:

- Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, który przyznał, że w liczącej kilka tysięcy pracowników kadrze urzędu z pewnością około połowy kończyło UAM.

Jak podkreślił prorektor Tadeusz Wallas przedstawiając partnera ,,samorząd to kotwica regionalnego systemu innowacji, która wspiera badania naukowe, rozwój technologiczny, stymuluje współprace nauki z gospodarką oraz promuje akademicką przedsiębiorczość. To samorząd wspierał budowę nowoczesnych kampusów, w tym i tych spoza Poznania i tym samym przyczynił się do rozwoju naszej infrastruktury...''

- Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta nie pozostał dłużny wicemarszałkowi i stwierdził, że spośród czterech jego zastępców trzech ukończyło UAM, a on sam jest dumny, że studiował na Wydziale Prawa. Zapowiedział też, że jest otwarty na współpracę przy zorganizowaniu konkursu na najlepsze tłumaczenie literatury polskiej.

Prorektor Ryszard Naskręcki nawiązując do współpracy z miastem zauważył, że trwa ona od początku. - Włodarze miasta od zawsze wspierają uczelnię, a podstawą identyfikacji naszego uniwersytetu jest właśnie Poznań. Miasto otwarte na nowe wyzwania. Tę wspólnotę odczuwamy na co dzień, realizując przedsięwzięcia naukowe, społeczne czy kulturalne. Jednym z podstawowych filarów współpracy jest akademicki i naukowy Poznań. Miasto między innymi przyznaje nagrody, organizuje staże...

Następnie kolejno klucze odebrał prezes Michał Gajewski z Santander Bank Polska, a po nim Cecylia Szymańska dyrektor ds. edukacji w polskim oddziale Microsoft i Paweł Jakubik, członek zarządu firmy. Z Kulczyk Foundation w imieniu Dominiki Kulczyk list z podziękowaniem odczytała Beata Kopeć, dyrektor projektów społecznych. Klucze odebrała też Anna Hryniewicka z CK Zamek oraz prof. Jacek Guliński z Fundacji UAM.

 

Czytaj też: Młodzi następcy organiczników

 

 

 

Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.