109 lat Collegium Minus (zdjęcia)

Obraz

Dokładnie 109 lat temu, 18 stycznia, uroczyście otwarto budynek Akademii Królewskiej, obecne Collegium Minus UAM.

Obiekt wybudowany został na potrzeby Akademii Królewskiej w Poznaniu w 1909 według projektu Edwarda Fürstenaua. Uroczyste otwarcie nastąpiło 18 stycznia 1910. Obecnie mieści przede wszystkim Aulę Uniwersytecką i Rektorat UAM.  W Auli Lubrańskiego, czyli w tzw. Małej Auli, na centralnej ścianie, umieszczona jest kopia obrazu Jana Matejki Założenie Akademii Lubrańskiego  Przed Collegium w maju 2010 postawiono Ławeczkę Heliodora Święcickiego. W znanej z doskonałej akustyki Auli Uniwersyteckiej odbywają się uroczystości akademickie oraz koncerty. Koncertują tutaj: Filharmonia Poznańska, słynny chór "Poznańskie Słowiki" Stefana Stuligrosza oraz Orkiestra Kameralna "Amadeus", a co pięć lat odbywają się - najstarsze na świecie - Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego.

Czytaj także: 1918. Wolność i inne ważne słowa

Ogólnouniwersyteckie