Wersja kontrastowa

Babskie Granie UAM. Sportowe refleksje i turniej futsalu

Babskie Granie UAM, fot. Przemysław Stanula
Babskie Granie UAM, fot. Przemysław Stanula

Pierwsze Seminarium Naukowo-Sportowe Babskie Granie odbyło się w Hali Sportowej UAM na Kampusie Morasko. Wydarzenie łączące konferencję z turniejem futsalu kobiet zorganizowali: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej.

 

- Babskie Granie to inicjatywa, która narodziła się podczas turnieju międzywydziałowego futsalu w zeszłym roku - mówił prof. Adam Barabasz. - W tracie rozgrywek, w którym uczestniczy 12 drużyn, w tym dwie mieszane, podeszły do mnie studentki ze studentem i zaproponowali zorganizowanie turnieju futsalu dla samych kobiet. Razem z prof. Iwetta Andruszkiewicz dołożyliśmy kontekst naukowy i dziś spotykamy się po to, by badać partycypację kobiet w sporcie, wielowątkową, szeroko interpretowaną aktywność. Mam nadzieję, że dzisiejsze seminarium będzie motorem napędowym bardzo podobnych inicjatyw.

 

Babskie Granie UAM, fot. Przemysław Stanula

 

Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska poruszyła kwestię równości płci w sporcie, a także pogratulowała spójności organizatorom, która zaowocowała podjęciem przez sportowców i naukowców refleksji nad istotą sportu. - Czasem za sukcesami sportowymi stoją niesportowe zachowania wobec kobiet. Jak temu zapobiegać, jak sobie z tym radzić, jak wypracować dobre praktyki, to bardzo ważna rzecz - powiedziała Rektorka.

 

Babskie Granie UAM, fot. Przemysław Stanula

 

Pierwszą prelekcję wygłosił prof. Robert Kmieciak, Pełnomocnik Rektora dr. Równego traktowania, który mówił o polityce antydyskryminacyjnej w UAM. Prof. Elżbieta Lesiewicz przedstawiła historię kobiet w sporcie, natomiast prof. Iwetta Andruszkiewicz omówiła wizerunek kobiet w sporcie.

 

Babskie Granie UAM, fot. Przemysław Stanula

 

Wśród zagadnień, które poruszono na seminarium znalazły się m.in. takie tematy: sport zawodowy a macierzyństwo, rozwój kobiecego futsalu w Wielkopolsce, sport amatorski a profesjonalny kobiet, kobiety w sportach walki.

Po spotkaniu kobiece drużyny rozegrały turniej piłki nożnej halowej. Warto podkreślić, że kobieca sekcja futsalu AZS UAM Poznań istnieje od blisko dwudziestu lat i odnosi wiele sukcesów. Aktualnie piłkarki z UAM są mistrzyniami Polski.

Zobacz też: Z UAM na Igrzyska w Tokio

Wydarzenia Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.