Wersja kontrastowa

Dr Desy Teja Gumilar. Święta Bożego Narodzenia w Indonezji

Fot. Desy Teja Gumilar
Fot. Desy Teja Gumilar

Indonezję, czwarte najbardziej przeludnione państwo na świecie, zamieszkuje ok. 270 milionów ludzi. Większość z nich to Muzułmanie, którzy praktykują islam w połączeniu z tysiącletnią tradycją hinduską – religią panującą w tym regionie.

Chrześcijaństwo pojawiło się w Indonezji wraz z pierwszymi kupcami przybyłymi z Portugalii ok. roku 1511 roku. To oni rozpoczęli tu trwającą blisko 130 lat chrystianizację połączoną z monopolem na handel.

Historia współczesnej Indonezji wiąże się jednak z 350 letnią kolonizacją przez Holendrów, którzy pozbyli się z regionu Portugalczyków. Kolonialny rząd holenderski promował w swoim nowym państwie protestantyzm dlatego kultura zachodnia, holenderska jest wszechobecna i widoczna także podczas świętowania Bożego Narodzenia.  

Z powodu różnorodności etnicznych, w Indonezji bowiem jest ponad 100 grup etnicznych i ponad 700 języków i dialektów, po uzyskaniu niepodległości w 1945 roku, rząd tego kraju uznał 6 religii: Islam, Protestantyzm, Katolicyzm, Hinduizm, Buddyzm i wierzenia lokalne. A zatem pomimo że Muzułmanie stanowią 87% populacji, nie jest to kraj islamski. Co więcej rząd Indonezji gwarantuje wolność praktykowania religii i według prawa nie wolno być ateistą oraz obrażać uczuć religijnych wyznawców innych religii.
Wyznawcy protestantyzm i katolicyzmu stanowią 10% populacji Indonezji, czyli ok. 27 milionów. Jest to duża liczba. Aby to zobrazować wystarczy sobie wyobrazić, że jest to ponad połowa populacji Polski. Katolicyzm wyznaje większość indonezyjskich obywateli pochodzenia etnicznego chińskiego.

Tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą są różne, w zależności od regionu i grup etnicznych. Regiony protestanckie to m.in. Sumatra Północna, Południowe Borneo, Północny Celebes. Regiony katolickie to Jawa Centralna i Wschodnia, Wyspy Molukki, część zachodnia Wyspy Papua, Wyspy Flores, Timor, Sumba.

Świętowanie Bożego Narodzenia sprowadza się do uczestnictwa we Mszy Św. W domach podaje się potrawy typowe dla regionu gównie mięso z różnymi przyprawami i  ryżem. Można zatem powiedzieć, że nie ma szczególnych potraw dla tych Świąt. Jest za to mnóstwo różnego rodzaju ciast i słodyczy w stylu holenderskim. W wielkich miastach takich jak Dżakarta, Bandung, Yogyakarta, Surabaya i Medan można zobaczyć dekoracje świąteczne w centrach handlowych, kościołach, hotelach, biurach. Szopki i śnieżna wioska Św. Mikołaja są popularnymi elementami tych dekoracji.

Dzieci za to oglądają różne programy rozrywkowe, w których bohaterami są charakterystyczne dla świąt postaci:  „Sinter Klaus” (Sinterklas) i jego pomocnicy Czarni Piotrusie. Święta Bożego Narodzenia obchodzone są tylko 25 grudnia - jako narodowy dzień wolny od pracy. Jednak większość Indonezyjczyków bierze w tym czasie urlop  aby cieszyć się długim weekend i atrakcjami Świąt w ciepłej, tropikalnej atmosferze…. bez śniegu.

Indonezyjczycy mieszkające w Polsce cieszą się atmosferą tzw. „White Christmas” oraz polskimi tradycjami, takimi jak rodzinna wigilia, 12 rodzaj potraw wigilijnych czy przepięknymi dekoracjami świątecznymi na ulicach miast.
Ambasada Indonezji organizuje w tym dniu wspólną Mszę a potem spotkanie, zazwyczaj odbywa się ono w Ballroomie wynajętego hotelu w Warszawie. Spotkanie to jest miłą okazją do spędzenia radosnych chwil z całą wspólnotą indonezyjską.

 

Dr Desy Teja Gumilar

Instytut Orientalistyki, Wydział Neofilologii

 

zob. też: Święta Bożego Narodzenia w Syrii

Ludzie UAM Wydział Neofilologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.