Prof. dr hab. Marek Kwiek, dyrektor Centrum Studiów nad Polityką Publiczną otrzymał dwuletni grant w wysokości miliona złotych na badania w programie MNiSW Dialog (2019-2021). Projekt nosi tytuł "Uczelnia badawcza 2.0: finansowanie, zarządzanie i polityka kadrowa" i będzie realizowany przez UAM we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Dla najlepszych polskich uczelni najbardziej nośnym hasłem pozwalającym na budowanie nowych strategii jest dzisiaj „uczelnia badawcza”. Hasło „uczelnia badawcza” jako model zarządzania i finansowania legitymizuje niezbędne dzisiaj posunięcia finansowe, organizacyjne i kadrowe. Zrozumienie i wyjaśnienie źródeł sukcesu uczelni badawczych w Europie – to sukces reform na najbardziej opiniotwórczych uczelniach (np. UW, UJ, UAM, PW, PG czy UMK).
- W Polsce wiedza na temat funkcjonowania tego modelu w systemach europejskich jest nikła, dlatego w projekcie proponujemy analizę źródeł sukcesu zachodnich „uczelni badawczych” i pytanie o to, jakie wzorce możemy przenieść do wybranych polskich uczelni. Chcemy poznać ograniczenia i zanalizować je w odniesieniu do szczegółowych danych bibliometrycznych i finansowych dotyczących naszych najlepszych uczelni. Zadaniem projektu jest zatem zrozumienie logiki funkcjonowania wąskiej grupy zachodnich uczelni badawczych i odniesienie jej do w polskich warunków. Projekt ma charakter eksploracyjny, ale jego wyniki mogą być zarazem niezwykle użyteczne w najbliższych latach - podkreśla prof. Marek Kwiek.
Czytaj także: Prof. Kwiek o uczelniach mądrych i niemądrych