Z okazji setnej rocznicy Uniwersytetu Poznańskiego Teatr Orbis Tertius wystawi „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Lecha Raczaka. Wydarzenie wpisuje się również w program Zjazdu Absolwentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.
Orbis Tertius z okazji setnej rocznicy powstania uczelni pokaże akurat "Dziady", bo jak mówi koordynator Renata Borusińska byłoby wielkim niedopatrzeniem nie wykorzystać splotu sprzyjających okoliczności:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Lecha Raczaka, jednego z wybitniejszych absolwentów i laureata medalu Alumno Bene Merenti i jeszcze gramy w pięknym holu Collegium Maius - chyba nie trzeba nikogo przekonywać, dlaczego wybraliśmy ten spektakl.
Czytaj też: Lech Raczak. Katastrofista z rektorskim medalem
"Dziady" powstały w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Swoją premierę miały w maju 2015 roku w CK Zamek.
Twórca tak pisał o artystycznej koncepcji inscenizacji.: "Jeden z ważnych wątków "Dziadów" skupia się na obcowaniu żywych i umarłych. Dla mnie jest to ważne. Dzisiaj linia styku między namacalną materią życia a zaświatami przebiega przez łóżka szpitalne. Biel prześcieradeł przenosi nas w białe, niedające cienia światło zaświatów, może w nieskalaną biel śniegów? W mroźną ciszę?...".
Wystawienie spektaklu w siedzibie Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej jest wyzwaniem dla zespołu z powodu nietypowej przestrzeni. Niespodziankę może sprawić akustyka, światło.
- Powód jest tak zacny, że podejmiemy się tego ryzyka - podkreśliła Renata Borusińska.
Wydarzenie odbędzie się 20 maja o godz. 19.30.
"Dziady" wpisują się w program trzydniowego zjazdu absolwentów z 1969 roku "Ta nasza młodość..." na WFPiK. Pierwszego dnia (20 maja) odbędzie się promocja wydawnictwa jubileuszowego "Tacy byliśmy, tacy jesteśmy", a także dwie dyskusje panelowe poświęcone "Dziadom" oraz Stanisławowi Barańczakowi. Wtorek będzie poświęcony studenckiej samorządności. Z tej okazji m.in. spotkają się przedstawiciele dawnego Zrzeszenia Studentów Polskich ze studentami Parlamentu Samorządu Studentów. Uroczystościom 21 maja przyświecać będzie hasło: "Marzec'68 w Poznaniu - sylwetki i losy". Wykład poświęcony wydarzeniom marca 1968 roku wygłosi prof. Stanisław Jankowiak. O życiu i twórczości Ruty Zylberg, Ryszarda Krynickiego i Władysława Panasa opowiedzą naukowcy WFPiK.