W tym roku przypada 35 -lecie pierwszej Wyprawy Naukowo-Badawczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do zatoki Petunia na Spitsbergenie. W piątek 8 lutego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych miały miejsce uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Badania polarne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Spitsbergenie rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Najpierw były to wyjazdy do Stacji Narodowej w Hornsundzie w ramach wypraw Polskiej Akademii Nauk. Na przełomie lat 70. i 80. Poznań poszedł drogą wskazaną przez wyprawy eksploracyjno-wspinaczkowe prof. Ryszarda Wiktora Schramma do centralnej części wyspy m. in. w Góry Atomowe. To uczestnicy tych ekspedycji odkryli możliwości obozowania w domku Skottehytta i współpracy z Rosjanami z osady Pyramiden.
Pierwsza wyprawa Instytutu Badań Czwartorzędu UAM na obszar środkowego Spitsbergenu została zorganizowana 35 lat temu, w roku 1984. Do dzisiaj w 23 ekspedycjach udział wzięło ponad 200 pracowników, doktorantów i studentów naszego Uniwersytetu.
Czytaj też:Tam gdzie niedźwiedź mówi dobranoc
- Wartość tych badań i to, że w sercach mamy kraje polarne wynika z tego, że 70% naszego kraju, to tak naprawdę scheda po lodowcach. My żyjemy na Ziemi, którą nie tylko pokrył lodowiec, ale ją wytworzył. W żaden sposób nie możemy oprzeć się geologii glacjalnej - mówił Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz uczestnik I wyprawy prof. Leszek Kasprzak
Podczas uroczystości odbył się panel dyskusyjny z uczestnikami I Wyprawy, zaprezentowana została także działalność naukowców UAM na Spitsbergenie w latach 1990-2009 i dzieje uniwersyteckiej Stacji w zatoce Petunia oraz ekspedycja z 2018 roku.