W imieniu zespołu projektu "Gdy nauka jest kobietą" zapraszamy na pierwsze ogólnouniwersyteckie Laboratorium Kobiet: rozpoznania problemów, poszukiwanie rozwiązań. Chcemy wspólnie zastanowić się nad najważniejszymi wyzwaniami związanymi z pracą na uczelni w obszarze równego traktowania kobiet i mężczyzn.
Spotkanie odbędzie się 29 listopada br. w godzinach 10:00-13.30 w Auli Lubrańskiego, Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1.
Uprzejmie prosimy o rejestrację na wydarzenie pod linkiem:
W programie prezentacje panelowe i dyskusje w małych grupach moderowane wzorem modeli demokracji bezpośredniej, których celem będzie wskazanie na najważniejsze problemy i postulaty dotyczące równego traktowania kobiet i mężczyzn na naszym Uniwersytecie.
Ramowy Program „Laboratorium Kobiet"
29 listopada 2018 r.
9:30 rejestracja
10:00 10.15 Otwarcie Laboratorium Kobiet (wystąpienie JM Rektora UAM prof. UAM dr hab. Andrzeja Lesickiego oraz prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej, prorektorki ds. studenckich)
10.15- 11.00 Sesja panelowa
Europejska Karta Naukowca - co niej dla nas wynika - prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk prorektorka ds. kształcenia UAM
Oblicza dyskryminacji w świetle prawa pracy - dr Aleksandra Bocheńska, Wydział Prawa i Administracji UAM
Przeciwdziałanie dyskryminacji na UAM - prof. UAM dr hab. Robert Kmieciak Pełnomocnik Rektora UAM ds. równego traktowania
11:00-11.30 Poznaj pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego
wystawa "Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919-1939" prof. UAM dr hab. Edyta Głowacka-Sobiech, dr Iwona Chmura-Rutkowska
happening Koła Literacko-Teatralnego "Dygresja"
11:30-13.00 Prace warsztatowe przy stolikach tematycznych
praca w grupach wokół zagadnień: KARIERA, PRZESĄDY, LIDERKA, DOM,KOBIETA I..., HYDEPARK
13:00-13.30 Podsumowanie
Zapoznaj się z idea projektu pod linkiem:
http://uniwersyteckie.pl/nauka/gdy-nauka-jest-kobieta
Będziemy dyskutować i poszukiwać rozwiązań w następujących obszarach.
KARIERA - o awansach naukowych i związanych z nimi wyzwaniach
Prowadzenie: prof. UAM Magdalena Koch (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), dr Lucyna Marzec (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM),
Przy stoliku będziemy dyskutować o zagadnieniach związanych z rozwojem kariery akademickiej: Jak planować i jak organizować swoją karierę akademicką? Co wpływa na blokująco na karierę, a jakie czynniki ją ułatwiają? Jak kobiety funkcjonują w systemie grantów i mobilności akademickiej? Poszukamy też sposobów na wzmacnianie i usprawnianie kariery akademickiej na naszym uniwersytecie oraz rozwiązań dla najważniejszych lokalnych problemów.
PRZESĄDY - (auto)stereotypy, uświadomione lub nie i co z tego wynika
Prowadzenie: prof. UAM Edyta Głowacka-Sobiech (Wydział Studiów Edukacyjnych UAM),
Porozmawiamy o tym, czy w związku z wykonywaną pracą badaczki/uczonej istnieją stereotypy i fałszywe wyobrażenia (przesądy) dotyczące kobiet. Zapytamy o przyczyny i skutki takich społecznych wyobrażeń i czy jest możliwość funkcjonowania kobiet w nauce ma "własnych zasadach" i tworzenia własnego, nie tylko naukowego wizerunku.
LIDERKA - o zarządzaniu w nauce
Prowadzenie: prof. Bogumiła Kaniewska prorektorska ds. studentów, prof. UAM Beata Mikołajczyk protektorka ds. Kształcenia, prof. Ewa Kraskowska (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM)
Porozmawiamy o tym, dlaczego taki niewiele kobiet pełni wysokie funkcje w zarządzaniu nauką. Zapytamy o przyczyny i skutki takiej dysproporcji, a przede wszystkim: co należy zmienić, by zachęcić badaczki do udziału w gremiach decyzyjnych i przekonać do takiej zmiany środowisko akademickie.
DOM, KOBIETA I…
Prowadzenie: dr Iwona Chmura Rutkowska, (Wydział Studiów Edukacyjnych UAM)
- Role rodzinne i nieodpłatna praca kobiet w domu - w szczególności macierzyństwo i opieka nad osobami zależnymi, brak sprawiedliwego podziału prac domowych, związany z tym „podwójny etat”, nadmierne obciążenia, presje, utrudnienia środowiskowe i instytucjonalne oraz leżące u ich podstaw przekonania i stereotypy, są najczęściej wskazywaną barierą rozwoju naukowego i zawodowego kobiet na wszystkich etapach ich życia. Mimo twardych wyników badań i analiz, którymi dysponujemy, problem ten rzadko jest tematem otwartych dyskusji, naukowych debat, czy wreszcie czynnikiem branym pod uwagę przy kreowaniu środowiska pracy. Są kobiety, które w sprzyjających okolicznościach radzą sobie z podwójnym obciążeniem. Jednak większość z nich płaci wysoką cenę spowolnienia lub wyhamowania kariery naukowej i zawodowej. Czy i co możemy zrobić w tej sprawie?
HYDEPARK
Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Grażyna Gajewska (Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie i Joanna Morawska-Janclewicz (Dział Organizacyjno-Prawny UAM)
Forum swobodnej dyskusji o równych szansach i równym traktowaniu kobiet i mężczyzn w pracy naukowej. Czekamy na zgłaszanie wniosków, spostrzeżeń, problemów, a także propozycji uregulowań strukturalnych dotyczących kwestii równouprawnienia ze względu na płeć.