Wersja kontrastowa

Wydział Fizyki. Doświadczenie w nauce

fot. Ewa Konarzewska-Michalak
fot. Ewa Konarzewska-Michalak

XV edycję Ogólnopolskiej Konferencji Filozofii Fizyki poświęcono zagadnieniu doświadczenia w nauce. Dwudniowe interdyscyplinarne wydarzenie łączące nauki przyrodnicze i humanistyczne zorganizował Wydział Fizyki oraz Instytut Filozofii.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Konferencję, która odbywa się w Collegium Physicum na Morasku otworzył Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. Zebranych powitał Dziekan Wydziału Fizyki, prof. Zdzisław Błaszczak oraz Dyrektor Instytutu Filozofii ds. Dydaktycznych prof. Sławomir Leciejewski, który w swoim wystąpieniu nawiązał do filozofii eksperymentu.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

- Ten dział filozofii był mocno pomijany, dopiero od lat 80. jest mocniej obecny w dyspucie filozoficznej i bardzo się cieszę, że jubileuszowa konferencja jest poświęcona także tym zagadnieniom. 

Zobacz też; Poznaniacy w Nature. Sukces astronomów z UAM

Pierwszy wykład poświęcony historii fizyki na Uniwersytecie Poznańskim wygłosił prof. Antonii Szczuciński (Instytut Filozofii UAM). Prelegent przekonywał, że oświeceniowa idea otwartości nauki od początku była realizowana w praktyce przez poznańskich badaczy.

Kiedyś uważano, że fizyka jest nauką o tym, co nieożywione, dziś fizyka, na równi z biologią i chemią, bada procesy życiowe. Stało się tak m.in. za sprawą rozwoju nanonauki. O rewolucji w nanotechnologii, która nabrała pędu w początkach XXI wieku mówi prof. Stefan Jurga (Centrum NanoBioMedyczne UAM).

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Prof. Wojciech Nawrocik (Wydział Fizyki UAM) przybliżył zebranym, w jaki sposób naukowcy zdobyli dowody na istnienie czarnych dziur ("Rejestracja zderzenia czarnych dziur i gwiazd neutronowych").

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Na koniec pierwszego panelu dr Krzysztof Gębura (Wydział Fizyki UAM) zaprezentował doświadczenia związane z analizą widmowej zielonego warzywa. 

 

 

 

Nauka Wydział Filozoficzny Wydział Fizyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.