W piątek studenci Wydziału Biologii UAM wyruszyli na wyprawę swojego życia. Do 2 lipca będą mieli możliwość wzięcia udziału w Kursie Biologii Tropikalnej, który zlokalizowany będzie w Kibale National Park w Ugandzie. W wyprawie obok naukowców weźmie udział 12 studentów. Wszystko finansowane jest przez Dziekana Wydz. Biologii prof. Przemysława Wojtaszka, Rektora Andrzeja Lesickiego i Prorektor Bogumiłę Kaniewską.
Kurs ma nie tylko być realnym spotkaniem studentów ze światem tropikalnego lasu równikowego, gdzie specjaliści z Wydziału zajmujący się od lat owadami, ssakami naczelnymi, niesporczakami czy ptakami, pokażą specyfikę tego unikalnego środowiska, ale również pierwszym krokiem do pokazania całej społeczności Uniwersytetu jak zacząć zmieniać perspektywę tego co można pokazać studentom poprzez studia z dala od "szkolnych ławek".
Warto wspomnieć, że na Wydziale Biologii UAM od lat prowadzi się badania, które obejmują pełny zakres zmienności organizmów żywych i realizowane są na wszystkich szerokościach geograficznych. Badania te dają znakomite wyniki, na Wydziale opisywane są nowe dla wiedzy gatunki organizmów z całego świata, mamy cenionych specjalistów realizujących projekty badawcze m. in. Ameryce Południowej, Afryce, Australii, Spitsbergenie. Niestety programy studiów, z różnych względów - najczęściej finansowych - nie odzwierciedlają tego potencjału badawczego Wydziału i w znikomym stopniu pozwalają na przełożenie wiedzy i umiejętności kadry badawczej na kształcenie studentów
Zajęcia w bieżącym roku zostały zorganizowane dla wybranych w drodze konkursu studentów Wydziału Biologii i sfinansowane w całości przez władze Wydziału Biologii i Rektora UAM. Prowadzone będą przez dr hab. Małgorzatę Arlet (Instytut Antropologii - prymatolog, która w Kibale NP pracowała naukowo wiele lat nad ssakami naczelnymi, dr hab. Freerka Molleman'a (entomologa z Zakładu Zoologii Systematycznej, badającego od wielu lat motyle w Ugandzie), dr hab. Łukasza Kaczmarka (Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt) specjalistę od niesporczaków, niezniszczalnych bezkręgowców, które bada od Arktyki do równika), oraz ornitologów specjalizujących się w badaniu komunikacji dźwiękowej ptaków - dr Pawła Szymańskiego i prof. Tomasza Osiejuka (Zakład Ekologii Behawioralnej) - od ponad dziesięciu lat prowadzących prace w Afryce.
Studenci bez granic. Tym razem Madagaskar
Studenci zapoznani zostaną, poprzez prowadzenie mini-projektów badawczych, z metodyką badania naczelnych, ptaków, owadów i innych bezkręgowców. Będą zwierzęta obserwować, filmować, nagrywać, łapać, mierzyć... i analizować uzyskane wyniki, co ma się w efekcie przyczynić do lepszego zrozumienia przez nich na czym polega fenomen tropikalnego boomu bioróżnorodności, który właśnie tracimy.