W dniach 16-20 marca 2019 r. zespół studentów arabistyki UAM wziął udział w V Międzynarodowych Mistrzostwach Debat Studenckich w Języku Arabskim. Impreza odbyła się w Doha, stolicy Kataru. W rozgrywkach wzięło udział 107 drużyn z 51 państw, zarówno arabskich, jak i niearabskich tj. USA, Chiny, Indie, Rosja, Hiszpania czy Malezja.
Studenci debatują w drużynach czteroosobowych. Przyjęty model przypomina zasady znanych powszechnie debat oksfordzkich. Tematyka debat krąży wokół zagadnień polityki, prawa, ekonomii i stosunków międzynarodowych. W zmaganiach obok osób posługujących się językiem arabskim jako ojczystym biorą udział osoby, dla których język arabski jest językiem obcym. W zawodach brać mogą jedynie studenci studiów licencjackich. Ogółem w tegorocznych mistrzostwach wzięło udział ponad 400 mówców i ponad 100 trenerów, którzy pełnili również funkcje sędziów oceniających potyczki innych drużyn.
Drużyna UAM uczestniczyła w debatach po raz drugi, godnie reprezentując uniwersytet oraz Polskę, wygrywając 4 na 5 debat i dostając się do rozgrywek półfinału w grupie drużyn niearabskich, gdzie ostatecznie zajęła IV miejsce spośród 32 uniwersytetów. UAM pokonał drużynę Uniwersytetu w Szanghaju (Chiny), drużynę reprezentującą Czechy, drużynę Uniwersytetu Ataoğlu w Mardin (Turcja) i drużynę z Mauritiusu . Przegrał natomiast z Uniwersytetem Calgary w Albercie (Kanada).W klasyfikacji punktowej reprezentacja UAM zajęła 17 miejsce spośród 107 drużyn.
Czytaj także: Spotkanie specjalistów projektu Trails
Dla naszych studentów udział w zawodach był doskonałą okazją na sprawdzenie swojej znajomości języka w środowisku arabskim. Dla części z nich był to pierwszy pobyt w kraju arabskim lub nawet pierwszy kontakt z żywym językiem poza salą wykładową. Prawdziwym wyzwaniem była rywalizacja z złożonymi nierzadkoze studentami kierunków ekonomicznych i społecznych, posiadającymi rozległą wiedzę w swych dziedzinach. Nasi studenci są natomiast filologami.
Międzynarodowe Mistrzostwa Debat Studenckich w Języku Arabskim odbywają się co dwa lata i są największym cyklicznym wydarzeniem związanym z debatami w regionie arabskim i należą do największych tego typu imprez na świecie. Ich organizatorem jest Qatar Foundation, znana ze wspierania rozmaitych projektów edukacyjnych, kulturalnych i społecznych. Jej prezesem jest szejcha Mosabint Nasser, matka aktualnie panującego emira Tamima ibn Hamada al-Thani.
Jak twierdzą organizatorzy, celem imprezy jest promocja kultury dialogu i pokojowego współistnienia w świecie arabskim, a także rozwijanie w młodzieży umiejętności mogących procentować w działalności publicznej, takich jak: umiejętność budowania argumentacji, umiejętność konfrontacji z odmiennymi poglądami, przeprowadzenia przekonującego wywodu, a także odpowiedniej prezentacji. Poprzez przyjęcie losowo narzuconego stanowiska, które nie zawsze jest zbieżne z ich osobistymi poglądami, studenci uczą się otwartości i szacunku dla adwersarzy.
Skład drużyny UAM:
Sylwia Janik (II rok)
Omar Abdel-Fattah (II rok)
Natalia Nabzdyk (III rok)
Jakub Pietrucha (III rok)
Opiekun/trener:dr Łukasz Piątak
Arabistyka jest oferowana na UAM przez Zakład Arabistyki i Islamistyki w ramach Katedry Studiów Azjatyckich na Wydziale Neofilologii.
Gratulujemy naszej zwycięskiej drużynie młodych Arabistów!