Wersja kontrastowa

Przyrodnicy apelują do premiera

Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska
Obraz

Akademicy zajmujący się ochroną przyrody po raz kolejny napisali otwarty list do premiera w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Przyrodnicy apelują o poważną publiczną debatę z udziałem ekspertów i rozszerzenie Parku Narodowego na cały obszar Puszczy. Chcą chronić w całości stuletnie drzewostany, zwiększyć dostępność parku dla ludzi i zmniejszyć do minimum prowadzenie gospodarki drzewnej.

Zobacz: Wołanie na Puszczy

W liście czytamy: "- Rząd Rzeczypospolitej Polskiej powinien być dumny z faktu, że obiekt ten znany i ceniony na całym świecie, wciąż zachowujący wiele cech lasu pierwotnego, znajduje się właśnie na terytorium naszego kraju. Puszcza Białowieska, tak jak Wawel, powinna być traktowana jako bezcenny skarb narodowy, decyzje o losie którego powinny zapadać na najwyższych szczeblach władzy. Dlatego jako świadomi obywatele i naukowcy zawodowo zajmujący się przyrodą ponawiamy apel do Pana Premiera: uczcijmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości utworzeniem Parku Narodowego na obszarze całej Puszczy Białowieskiej! 

Rząd II Rzeczypospolitej – kraju okaleczonego przez wieloletnie zabory, w zaledwie trzy lata po odzyskaniu niepodległości podjął decyzję o roztoczeniu ochroną rezerwatową najcenniejszych fragmentów Puszczy Białowieskiej w 1921 roku. Czyż po 100 latach nie stać nas na kolejny krok?".

List podpisało m.in. dwunastu naukowców Wydziału Biologii UAM:

dr Michał Bogdziewicz

dr hab. Łukasz Kaczmarek

prof. dr hab. Hanna Kmita

prof. dr hab. Ziemowit Kosiński

prof. dr hab. prof. Lechosław Kuczyński

mgr Agnieszka Majer

prof. dr hab. Wojciech Niedbała

prof. dr hab. Tomasz S. Osiejuk

prof. dr hab. Jacek Radwan

prof. dr hab. Anna Skoracka

dr Jakub Szymkowiak

prof. dr hab. Władysław Polcyn

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.