Wersja kontrastowa

Projekty UAM polskimi produktami przyszłości

StethoMe fot. Łukasz Woźny
StethoMe fot. Łukasz Woźny

Projekty z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii nagrodzono w 22. edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uroczysta gala, na której ogłoszono wyniki, rozpoczęła obchody 20-lecia PARP.

Konkurs ma na celu promowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć na rynku światowym. Zgłoszono aż 96 projektów – o 24 więcej niż rok wcześniej.

Wśród zwycięzców i laureatów konkursu znajduje się liczne grono firm i instytucji, które skorzystały ze środków NCBR i PARP, przede wszystkim w ramach programów finansowanych z Funduszy Europejskich. Oferta rządowych agencji stanowi ważny element całego ekosystemu wspierania innowacji. Dzięki niemu światło dzienne mają szansę ujrzeć nowatorskie rozwiązania, a stawiające na innowacje przedsiębiorstwa i jednostki naukowe mogą się dynamicznie rozwijać.

– Wyłonieni zwycięzcy to autorzy najbardziej innowacyjnych produktów i technologii opracowanych w Polsce. Dzięki nim nasze firmy i jednostki naukowe są bardziej konkurencyjne. Są przykładem, że działalność innowacyjna, która dzięki wprowadzonym przez rząd korzystnym dla innowatorów zmianom – takim jak m.in. ulgi na B+R czy program doktoratów wdrożeniowych – staje się udziałem coraz liczniejszego grona rodzimych przedsiębiorców. Rosnący udział nakładów na działalność B+R w PKB, które w 2018 r. wyniosły 1,21 proc., to nie tylko dobry prognostyk dla naszej gospodarki, ale przede wszystkim szansa na to, że częściej będziemy mogli korzystać z polskich innowacyjnych produktów i usług – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” nagrodę główną  otrzymał projekt StethoMe, który stworzony został m.in. przez naukowców z Wydziału Fizyki. Ten inteligentny stetoskop wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy i umożliwia pacjentowi wykonanie samodzielnego badania w domu. 

W kategorii „Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy"  Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Innosil Sp. z o.o. otrzymali  wyróżnienie za ILAGRO - innowacyjny produkt stymulujący odporność roślin.

Czytaj także: UAM uczelnią otwartą dla wszystkich

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.