Znamy już wyniki konkursu na grant Erasmus KA107. W tym roku UAM uzyskał ponad 1,68 mln złotych. - To największy grant jaki uzyskaliśmy od początku uczestnictwa w projekcie, czyli od 6 lat – mówi prof. UAM Tomasz Brańka – koordynator Erasmus+ w rozmowie z Magdą Ziółek.
Proszę wyjaśnić, co kryje się pod nazwą Erasmus KA107?
Ten komponent programu Erasmus+ oznacza mobilności z państwami partnerskimi, czyli – mówiąc w pewnym uproszczeniu – pozaeuropejskimi. Pierwsza konkurs miał miejsce w 2014 r. Nasz Uniwersytet – z sukcesem – uczestniczy w każdej z dotychczasowych edycji programu.
O jakich krajach pozaeuropejskich mówimy?
O mobilności można się ubiegać nieomal do wszystkich państw świata. Tegoroczna edycja umożliwiała aplikowanie o współpracę z ponad 150 państwa, które zostały podzielone na 14 regionów. Wyjazdy zatem można zatem realizować od Kanady po Australię.
Jak wygląda procedura aplikowania w tym programie?
Uniwersytet może przygotować tylko jeden wniosek. W tym roku złożyliśmy prawie 500-stronicowy dokument, w którym ubiegaliśmy się o granty na mobilności do 31 państw. W odróżnieniu od klasycznego „unijnego” Erasmusa+ w tym komponencie musimy dokładnie opisać, z jakimi uczelniami chcemy prowadzić wymianę, wykazać uzasadnienie tej współpracy oraz przedstawić nasze wcześniejsze doświadczenia we współpracy. Każde państwo oceniane jest osobno według 4 kategorii. Co ważne, w tym roku uzyskaliśmy dofinansowanie na mobilności z każdym z 31 wnioskowanych państw, a całościowo nasz wniosek zostało oceniony na maksymalną liczbę punktów.
To sukces!
Niestety, finansowanie dla Polski wciąż pozostaje na zbyt niskim – patrząc na zainteresowanie programem – poziomie. Tegoroczny grant dla Polski wyniósł prawie 13 milionów euro, ale wnioski polskich uczelni opiewały łącznie na kwotę ponad 77 milionów euro. W konkursie o granty walczyło w tym roku 139 polskich uczelni.
Dla kogo te granty?
Nasza Uczelnia uzyskała granty na 130 mobilności, które obejmują zarówno studentów (46 miejsc), jak i pracowników naukowych (84 miejsca). Na liście mamy takie państwa jak m.in. Brazylię, Argentynę, Ekwador, Kamerun, Indie, Japonię, Nepal, Tajwan, RPA czy Stany Zjednoczone. Co jednak ważne, przyznane granty dotyczą zarówno wyjazdów z naszej Uczelni, jak i przyjazdów z państw partnerskich na UAM.
A co z pandemią, czy jeśli nie uda się zrealizować tych wyjazdów w najbliższym czasie, pieniądze przepadną?
Umowa jest podpisana na 24 miesiące. Liczymy, że w tym okresie sytuacja ulegnie poprawie na tyle, że wyjazdy i przyjazdy będę zarówno możliwe jak i bezpieczne. W bieżącym roku udało nam się z sukcesem przedłużyć realizację obecnej edycji grantu więc w tym zakresie pozostajemy optymistami.
Zob. też