Wersja kontrastowa

Prof. Stefan Jurga. Na ratunek sercu

Prof. Stefan Jurga, fot. Adrian Wykrota
Prof. Stefan Jurga, fot. Adrian Wykrota

Projekt NanoHEART prof. Stefana  Jurgi został wybrany do realizacji w ramach polsko-chińskiego konkursu bilateralnego. Zespół naukowców zamierza opracować wielofunkcyjne nanosystemy do diagnostyki i terapii chorób niedokrwiennych serca.

Konkurs, który wyłonił siedem najlepszych projektów, został ogłoszony przez NCBiR wspólnie z Ministerstwem Nauki i Technologii ChRL. Jeden z wybranych projektów poprowadzą specjaliści z UAM we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Tiencin. Zespół będzie tworzyć nanosystemy, służące do diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca z wykorzystaniem wielofunkcyjnych nanocząstek. Połączenie kompetencji naukowych oraz doświadczeń w medycynie regeneracyjnej obu ośrodków może przyczynić się do tego, że w przyszłości nanomateriały będą szerzej wykorzystywane w leczeniu ludzi. Warto wyjaśnić, że medycyna regeneracyjna dąży do uzyskania jak najmniej inwazyjnych procedur diagnozowania i leczenia chorób.

Jak dotąd nanomateriały są stosowane głównie w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Technologia ta jednak może znaleźć zastosowanie również w przypadku chorób układu krążeniowego, a szczególnie choroby niedokrwiennej serca, nadal będącej jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie.

Na przeszkodzie szerokiemu wykorzystaniu nanomateriałów stoi m.in. brak odpowiedniej oceny ich bezpieczeństwa. Projekt NanoHEART może częściowo wypełnić tę lukę, ponieważ jeden z jego etapów będzie polegał na ustanowieniu procedur oceny bezpieczeństwa biologicznego i wpływu nanomateriałów w chorobach niedokrwiennych serca. Naukowcy zbadają wpływ nanomateriałów na komórkowych modelach in vitro ludzkich komórek serca, jak i modelach zwierzęcych in vivo.

Zespół z Centrum NanoBioMedycznego zamierza m.in. zbudować nanosystem, swego rodzaju rusztowanie i badać jego wpływ na - między innymi - komórki macierzyste i komórki serca. Jego docelowym zadaniem będzie przywrócenie aktywności serca w miejscu, w którym pojawi się zawał. Najbardziej efektywny dobór nanocząstek, zostanie zbadany w szczurzym modelu. Nanocząstki zostaną wprowadzone do organizmu przez dożylną iniekcję. Eksperymenty będą prowadzone na myszach z wykorzystaniem m.in. rezonansu magnetycznego.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Tiencin będzie natomiast odpowiedzialna za stworzenie modeli tej choroby u dużych zwierząt (królik, świnia) i szczegółową analizę nanocząstek i czynników biologicznych wpływających na regenerację mięśnia sercowego.

- Projekt jest ambitny, uczestniczą w nim duże zespoły zarówno po stronie polskiej, jak i chińskiej, z udziałem bardzo dobrych specjalistów w zakresie konstruowania nanosystemow, badań biologicznych i obrazowania. Myślę, że eksperci, przekazując projekt do finansowania, docenili nasze umiejętności. Dla nas projekt jest wyzwaniem. Jesteśmy świadomi, że nawet mały krok będzie istotnym wkładem do diagnozowania chorób sercowo-naczyniowych - powiedział prof. Stefan Jurga, dyrektor Centrum NanoBioMedycznego i autor projektu.

Partner w projekcie - Uniwersytet w Tiencin - jest jednym z czołowych chińskich uniwersytetów, znajdującym się w pierwszej dwudziestce wśród 500 uczelni funkcjonujących w Państwie Środka. Zajmuje również wysokie miejsce w rankingu szanghajskim. Zarówno Centrum NanoBioMedyczne, jak i Departament Badań Materiałowych Uniwersytetu w Tiencin są jednostkami wysoko notowanymi pod względem publikacji naukowych, jak i rozpoznawalności w świecie nauki.

Naukowcy z obu państw wyniosą ze współpracy wiele korzyści. Wymiana technik badawczych i wiedzy z nanotechnologii i biomedycyny doprowadzi nie tylko do poszerzenia polskich i chińskich działań badawczych, ale też przyczyni się do powstania światowej klasy zespołu badawczego zajmującego się nanomateriałami.

Czytaj: Prof. Jurga - Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.