Wersja kontrastowa

Prof. Małgorzata Stępniewska. Zmierzyć zasoby ekosystemów

Podpisanie umowy z NFOŚiGW. Na zdjęciu prof. Małgorzata Stępniewska
Podpisanie umowy z NFOŚiGW. Na zdjęciu prof. Małgorzata Stępniewska

Prof. Małgorzata Stępniewska z WGSEiGP prowadzi projekt, który dostarczy narzędzi do oceny i wzmacniania usług ekosystemowych w Polsce. Projekt otrzymał 7,5 miliona złotych dofinansowania od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

Projekt “Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - podejście stosowane” pomoże Polsce wypełnić zobowiązanie wobec Unii Europejskiej polegające na opracowaniu odpowiednich metod, narzędzi i rozwiązań administracyjnych służących m.in. do oceny wielkości zasobów ekosystemów w naszym kraju.

Usługi ekosystemowe, o których mowa w projekcie to nic innego, jak korzyści, które ludzkość czerpie z przyrody. Pożytki te są różnorodne - od żywności, poprzez miejsca wypoczynku po tlen, którym oddychamy.

- Pokazywanie społeczeństwu pożytków płynących z ekosystemów skutecznie uzmysławia sensowność wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Takie podejście do problemu okazało się bardzo atrakcyjne dla praktyków i polityków - informuje prof. UAM Małgorzata Stępniewska.

 

Podpisanie umowy z NFOŚiGW

 

Partnerem w trzyletnim projekcie jest Norwegian Institute For Nature Research (NINA), który zajmuje się badaniami przyrodniczymi oraz interakcjami między przyrodą a człowiekiem. Natomiast pięć wiodących instytucji naukowych w Polsce przygotuje metodologię dla każdego z głównych typów ekosystemów w kraju -  ekosystemów leśnych, morskich, wód śródlądowych, terenów rolniczych i obszarów zurbanizowanych. Przygotowane przez naukowców narzędzia i opracowania będzie mogli wykorzystywać pracownicy administracji oraz eksperci zajmujący się planowaniem i realizacją inwestycji.

3 grudnia prorektor UAM prof. Przemysław Wojtaszek podpisał umowę na realizację przedsięwzięcia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pośredniczy w przepływie środków. 10 grudnia w godz. 10.00-14.00 odbędzie się seminarium inaugurujące projekt. Można w nim uczestniczyć za pośrednictwem aplikacji Teams: https://bit.ly/2VF7GLf.

Więcej o projekcie napiszemy w styczniowym numerze Życia Uniwersyteckiego, który ukaże się przed Świętami.

Czytaj też: UAM coraz bardziej zielony

Nauka Wydział Geografii Społ.- Ekonom. i Gosp. Przestrzennej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.