Wersja kontrastowa

Prof. Hubert Orłowski. Homini Vere Academico dla uczonego

Ewa Konarzewska-Michalak, fot. Adrian Wykrota

Prof. Hubert Orłowski - jeden z czołowych europejskich germanistów, współtwórca Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej odebrał z rąk Rektora UAM Medal Homini Vere Academico. - Pan profesor na trwałe odcisnął swój ślad w dziejach literaturoznawstwa w Polsce i Europie - podkreśliła Aldona Sopata, dziekan Wydziału Neofilologii.

Na uroczystości wręczenia medalu, Rektor, prof. Andrzej Lesicki zaznaczył, że laureat jest człowiekiem prawdziwie akademickim, a lista jego zasług jako wybitnego naukowca jest niezwykle długa.

- Profesor Orłowski jest wspaniałym wykładowcą i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży, to uczony najwyższej miary, nadal bardzo aktywnie uczestniczący w życiu naukowym. Kieruję słowa podziękowania za lata ogromnej aktywności na naszej Uczelni. Nieustannie pozostaje pan dla nas autorytetem jako człowiek prawy i nauczyciel akademicki. 

 

Czytaj też: Prof. Nawrocik odebrał medal Homini Vere Academico

 

Sam laureat nie krył wzruszenia z powodu wyróżnienia: - Medal Homini Vere Academico to w moim rozumieniu wyjątkowy wyraz uznania dla każdego, kto bycie członkiem wspólnoty akademickiej uważa za wartość samą w sobie. Jestem nim od pamiętnego roku 1956, gdy ulice naszego miasta patrolowały jeszcze czołgi - powiedział laureat.

Zamysł studiowania germanistyki narodził się w jego małej ojczyźnie, regionie pogranicza, Warmii. Tam naukowiec przyszedł na świat i spędził dzieciństwo: - Kierował mną swoisty imperatyw znajdywania odpowiedzi na pytanie: dlaczego nasz sąsiad z Zachodu, naród o wielkiej kulturze i o wielkich osiągnięciach cywilizacyjnych, naród pisarzy i filozofów stał się narodem sędziów i katów?

Uczony oznajmił, że zakończył prace nad najnowszym, czyli 50. tomem Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej i przekazał sterów rządów nad kolejnymi tomami trojgu z grona młodszych koleżanek i kolegów. 

Prof. Aldona Sopata, dziekan Wydziału Neofilologii zwróciła uwagę na doniosłość dorobku uczonego: - Prof. Orłowski to uczony europejskiego formatu, którego zainteresowania badawcze i myśli krytyczna obejmują różne i rozległe obszary, jak np.: badania nad stereotypami, semantyka historyczna, literatura i kultura Trzeciej Rzeczy, recepcja literatury niemieckojęzycznej w Polsce. Pan profesor na trwałe odcisnął swój ślad w dziejach literaturoznawstwa w Polsce i Europie.

Prof. Włodzimierz Bialik, pierwszy doktorant profesora Orłowskiego, członek Zakładu Historii Literatury Niemieckiej w żartobliwy sposób opowiedział o "porażce" swojego mentora: - Nie udało ci się drogi Hubercie wyhodować godnego siebie zastępcę – za wysokie progi, jak sądzę. Wynikało to nie tylko z naszych, twoich uczniów, ułomności, lecz także z tego, że zawieszona przez ciebie poprzeczka była dla nas nieosiągalna.  

Naukowiec przypomniał żonę profesora, panią Halinę Orłowską - "bez której z pewnością nie znalazłbyś się w tym miejscu, w którym jesteś". - Przez całe życie stała wiernie u twego boku, zarówno w chwilach twojej chwały, jak i w chwilach kryzysowych. Hala próbowała stworzyć wokół ciebie pewien nieprzekraczalny krąg, krąg waszej prywatności.

Prorektor Beata Mikołajczyk wręczając bukiet róż laureatowi powiedziała m.in., że wybrała poznańską germanistykę własnie ze względu na prof. Orłowskiego i nie zapomni pierwszego dnia na Uniwersytecie, kiedy profesor powitał jej rocznik studentek i studentów.

Prof. Roman Dziergwa, kierownik Zakładu Polsko-Niemieckich Stosunków Literackich natomiast wspominał nestora polskiej germanistyki jako wymagającego, ale też dodającego otuchy mistrza.

Profesor Orłowski pełnił szereg funkcji na UAM, m.in.: w latach 1982-1984 był prorektorem w ekipie Rektora Zbigniewa Radwańskiego wraz z prorektorami: prof. Andrzejem Kwileckim, prof. Stefanem Paszycem i doc. Jackiem Trojankiem.

W latach 1972-1975 był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Filologicznym, a w latach 1975-1984 – dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej. Ponadto pełnił funkcję członka wielu ciał kolegialnych, a za swoją działalność naukową i organizacyjną został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Krzyżem Komandorskim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Honorowy Republiki Austrii I Klasy za zasługi dla nauki i sztuki czy Złotym Medalem Goethego Instytutu Goethego w Monachium. Profesor Hubert Orłowski jest Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Obecnie pełni funkcję Rektora Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu.

Medal Homini Vere Academico jest wyrazem uznania za imponujący dorobek naukowy i dydaktyczny. Przyznawany jest osobie „spełniającej wszelkie kryteria, które można stawiać człowiekowi prawdziwie akademickiemu".

 

Nauka Ogólnouniwersyteckie Wydział Neofilologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.