Wersja kontrastowa

Prof. Gary Hein z Uniwersytetu Nebraski na Wydziale Biologii

prof. Gary Hein
prof. Gary Hein

Prof. Gary Hein z Wydziału Entomologii na Uniwersytecie Nebraski w Lincoln gości na Wydziale Biologii UAM. Naukowiec przyjechał do Poznania w ramach konkursu Fulbright Specialist Program organizowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Program ten ma na celu pogłębienie oraz rozszerzenie współpracy między polskimi instytucjami a amerykańskimi naukowcami.

 

Prof. Gary Hein jest specjalistą w zakresie biologii, ekologii i epidemiologii stawonogów oraz wirusów roślinnych związanych z agrocenozami. Jest kierownikiem programu studiów doktoranckich w zakresie ochrony roślin na Uniwersytecie Nebraski w Lincoln. Głównym obiektem badawczym prof. Heina jest jeden z najistotniejszych ekonomicznie organizmów pasożytujących na pszenicy. Jest to mikroskopijny roztocz, Aceria tosichella, który jest wektorem wirusów roślinnych, stanowiących zagrożenie dla upraw zbóż na całym świecie. Efektem badań zespołu, którym kieruje prof. Gary Hein są wyniki będące podstawą do opracowania strategii zarządzania kompleksem roztocz-wirus w agrocenozach Ameryki Północnej.

 

Aceria Tosichella

 

Wyniki te zostały opublikowane w postaci 49 artykułów naukowych w dziedzinie entomologii, wirusologii i patologii roślin w prestiżowych czasopismach oraz upowszechnione w ramach akcji edukacyjnych w postaci filmów i animacji. Łącznie prof. Gary Hein opublikował 197 artykułów naukowych i 20 rozdziałów w książkach. Jest autorem ponad 500 wystąpień konferencyjnych, w tym 30 wykładów proszonych. Kierował wieloma projektami badawczymi na łączną kwotę ponad 5 mln USD. Wypromował 16 doktorów.

Pracownicy Wydziału Biologii UAM: prof. UAM Anna Skoracka i prof. UAM Lechosław Kuczyński z Pracowni Ekologii Populacyjnej oraz dr Wiktora Szydło z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM prowadzą kompleksowe badania ekologiczne i ewolucyjne dotyczące szerokości niszy ekologicznej oraz rozprzestrzeniania się roztocza Aceria tosichella, a także zdolności do transmisji wirusów zbóż przez ten gatunek. Wiedza zakresu badań podstawowych prowadzonych na Wydziale Biologii UAM i wiedza z zakresu ekologii stosowanej dostarczana przez zespół prof. Heina doskonale się uzupełniają. 

Celem 6-tygodniowej wizyty prof. Heina jest zacieśnienie współpracy w celu znalezienia synergii poprzez wspólną realizację projektów, w ramach których badane są mechanizmy wpływające na potencjał inwazyjny Aceria tosichella. Ponadto, prof. Gary Hein prowadzi wykłady i seminaria dla studentów oraz konsultacje dla doktorantów. Efektem wizyty będą wspólne publikacje naukowe oraz przygotowanie kolejnego wspólnego projektu.

Czytaj też: Prof. Lechosław Kuczyński. Gawron ma prawo żyć

 

fot. prof. Lechosław Kuczyński

 

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.