Wersja kontrastowa

Prof. Anna Musiała. CBZ tworzy nową wizję prawa pracy

Prof. Anna Musiała, fot. Łukasz Woźny
Prof. Anna Musiała, fot. Łukasz Woźny

Prof. Anna Musiała prowadzi Centrum Badań Zaawansowanych UAM już od roku. Ośrodek rozwijający myśl polskiej nauki prawa pracy czerpie z doświadczeń nowoczesnych w tej mierze światowych instytucji badawczych, jak Instytut Studiów Zaawansowanych w Nantes. Jednostki te pojmują nauki prawne z perspektywy interdyscyplinarnej i rozpatrują prawo całościowo jako dyskurs o życiu społecznym.

 

– Jestem bardzo wdzięczna rektor Kaniewskiej i uniwersytetowi za otwartość, dzięki której polskie prawo pracy otrzymało tak wielką i piękną szansę na znalezienie się w czołówce organizowania nauki na świecie – mówi prof. Anna Musiała z Wydziału Prawa i Administracji UAM, twórczyni i dyrektor CBZ. – Centrum wyrywa naukę polskiego prawa pracy z pewnego zapomnienia. W polskiej nauce prawa pracy bowiem niemal nie prowadzi się szerzej zakrojonej i systematycznej wymiany instytucjonalnej z nauką obcą, co sytuuje ją trochę na peryferiach nauki światowej. Co gorsza, w kontekście swoistego promowania łączenia teorii z praktyką nie ma na to szans. Praktyka, ograniczająca bowiem z natury rzeczy widzenie spraw do porządku polskiego, spaczyła po 1989 r. naukowe rozumienie prawa pracy, tym samym przerywając i tak już słabe nasze powiązania ze światowymi instytucjami rozwojowymi.

 

CBZ wypełnia tę ambitną rolę, ponadto wznieca debatę naukową i stara się ją rozciągnąć na debatę publiczną. – W Centrum stawiamy na dyskusję i podejście w kierunku ciągłego wypracowywania, w jakże dynamicznym świecie, całościowej wizji prawa pracy, której polskiej nauce prawa pracy tak bardzo brakuje. Nie sposób bowiem, aby zwłaszcza te kluczowe, nierzadko wielotomowe, dzieła, nie poprzedzała właściwie żadna wspólna naukowa dyskusja przed przystąpieniem do ich redakcji. Zaś tak się nierzadko dzieje.

 

Jednostka zaprasza na spotkania, wykłady otwarte i polsko-francuskie seminaria prowadzone przez wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy. Centrum gościło m.in.: prof. Alaina Supiota, emerytowanego profesora Collège de France, prof. Nicole Maggi-Germain z Uniwersytetu Pantheon-Sorbonne, prof. Raphaela Dalmasso z Uniwersytetu Lotaryńskiego, socjolożkę i ekonomistkę prof. Monikę Kosterę z Uniwersytetu Warszawskiego, prawnika i filozofa prof. Marka Piechowiaka z Uniwersytetu SWPS.

 

– Cieszę się, że otworzyliśmy się na naukę zagraniczną i uczestniczymy w aktualnej światowej debacie o prawie pracy toczonej z udziałem wybitnych postaci – komentuje prof. Musiała, której marzeniem jest zapraszanie czołowych naukowców ze świata na dłuższe pobyty na UAM, co powoli staje się faktem w związku z planowanymi przyjazdami profesorów francuskich i hiszpańskich. Prof. Anna Musiała liczy również, że uda się zachęcić polskich naukowców prawa pracy do odbywania dłuższych staży (tzw. postdoków), zwłaszcza młodych, co jest niestety rzadkością.

 

W kwietniu badaczka jedzie do Paryża na czwarte seminarium polsko-francuskie, gdzie w zespołach naukowców będzie dyskutować nad ideą wspólnotowości pracy. Wcześniejsze seminaria dotyczyły praw socjalnych w Europie, zarządzania przez liczby i zagadnienia pracy, która nie jest towarem.

 

Warto wspomnieć, że w styczniu w Centrum dyskutowano o książce „Taking stock of shock”, dotyczącej społecznych konsekwencji rewolucji 1989 r., z jej autorami - prof. Kristen Ghodsee i prof. Mitchellem A. Orensteinem, z Uniwersytetu w Pensylwanii. Amerykańscy naukowcy opisali w publikacji, jak w państwach postkomunistycznych, budujących demokrację, upadało społecznie rozumiane prawo pracy.

 

– Teraz wiele osób się dziwi, że odradzają się populistyczne nastroje. To bierze się z nagromadzonej przez lata frustracji świata pracy w Polsce w kontekście braku wizji w zakresie ładu społeczno-gospodarczego, do której dostarczenia jest zobowiązana nauka prawa pracy właściwie pojmowana, a więc gdzie pośród zaangażowanych akademików toczy się dyskusja o ideach i prowadzi się przede wszystkim badania podstawowe. O to zaś w urynkowionej nauce prawa pracy bardzo trudno – podkreśliła prof. Anna Musiała.

 

Więcej informacji o CBZ na www.cbz.amu.edu.pl.

 

Czytaj też: Prof. Musiała. Nie ma wolności w polskiej nauce prawa pracy

Nauka Wydział Prawa i Administracji

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.