Prof. Alina Zajadacz. Ratując „genius loci”

Fot. A. Zajadacz
Obraz

Prof. UAM Alina Zajadacz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM uczestniczy w projekcie „UNESCO sites – balanced and sustainable tourism development”  realizowany w ramach Visegrad Grants (2021-2023)  we współpracy m.in. z Prague University of Economics and Business. Prof. Zajadacz kieruje pracami polskiej grupy badawczej.

Pomysł na grant wyszedł z małego miasteczka Litomyšl w Czechach, z renesansowym zamkiem, wpisanym na listę UNESCO. W zarządzaniu miastem i planowaniu jego dalszego rozwoju przyjęto nastawienie na wzmacnianie atrakcyjności turystycznej oraz finansowej dla inwestorów i firm turystycznych, ale także na zachowanie unikatowej atmosfery, swoistego „genius loci”. Mieszkańcy nie chcą „sprzedawać swojej duszy”. To był pierwszy impuls, dalej pojawiły się kolejne pytania, m.in.: jak wygląda sytuacja na terenach o podobnych warunkach w małych, atrakcyjnych miejscowościach w innych państwach? Jak zarządzać obiektami UNESCO zachowując równowagę między potrzebami turystów, mieszkańców i biznesu? Cele projektu obejmują m.in. wypracowanie wspólnego podręcznika (opartego o doświadczenia z państw V4) pt. „Methodology for sustainable monitoring and evaluation”, przewodnika „Best practices guidelines”, a także wsparcie implementacji zasad zrównoważonego rozwoju turystyki w praktyce poprzez angażowanie wielu grup interesariuszy w realizację projektu oraz szerokie propagowanie jego efektów w odniesieniu do bardzo atrakcyjnych turystycznie miejsc, znajdujących się na liście dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO.

zob. też. Prof. Alina Zajadacz. Covid-19 a czas wolny

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych