Poznański Festiwal Nauki i Sztuki po raz 25!

Obraz

Dziś na Uniwersytecie Ekonomicznym odbyła się konferencja prasowa poświęcona 25. edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

W spotkaniu udział wzięła Anna Młynarczyk - dyrektor festiwalu, która przedstawiła szczegółowy harmonogram wydarzenia. Festiwal odbędzie się w dniach od 31 maja do 4 czerwca. Oficjalna inauguracja zaplanowana została na 31 maja i rozpocznie punktualnie o godz. 12.00  w Ogrodzie Botanicznym UAM. W programie znalazły się wydarzenia, które przygotowało 7 poznańskich uczelni i jednostek naukowych. UAM zaprezentuje się w czwartek i piątek. To wtedy festiwalowi goście będą mieli okazję odwiedzić dwa największa kampusy na Ogrodach i Morasku oraz ośrodki zamiejscowe w Kaliszu, Gnieźnie i Słubicach.

Co warte podkreślenia tegoroczna edycja wraca, po długim okresie ograniczeń pandemicznych, do wydarzeń odbywających się w bezpośrednim kontakcie z publicznością. W jubileuszowej edycji goście będą mieli okazję m.in. zwiedzić pracownię lutniczą, wybrać się w podróż z czekoladą w tle, stworzyć samodzielnie prawdziwie innowacyjny produkt, poznać oznaczenie geograficzne serów, dowiedzieć się co łączy dziobaka i zbroję husarską, wcielić się w rolę chirurga, lekkoatlety czy mima, a także zobaczyć lewitującą kolej magnetyczną!

W sumie na uczestników czeka ponad 400 wydarzeń, które przybiorą formę wykładów i pokazów, wystaw i prezentacji, warsztatów i laboratoriów, koncertów, gier i quizów i wiele innych.

Organizatorzy nie rezygnują też z wydarzeń odbywających się online. Program tej części realizowany będzie za pomocą komunikatorów oraz platformy YouTube. Przeniesienie części atrakcji do świata wirtualnego niezmienne daje możliwość dotarcia do szerszej publiczności a tym samym stwarza okazję do dzielenia się pasją do nauki i sztuki także z tymi, którzy przez pewne ograniczenia lokalizacyjne nie mogliby uczestniczyć w festiwalu w Poznaniu na miejscu.

W sumie przy organizacji PFNiS udział bierze niemal 1000 osób – pracowników jednostek akademickich, ludzi nauki, artystów, wykładowców, doktorantów, studentów, wolontariuszy i wielu innych – którzy przez różnorodne formy przekazu, starają się rozbudzić wśród gości ciekawość świata, pasje i odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół nas.

Program zawiera propozycje 7 poznańskich uniwersytetów i akademii: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, oraz propozycję przygotowaną przez Polską Akademię Nauk Oddział w Poznaniu i Laboratorium Wyobraźni.

Harmonogram 25. edycji Poznańskiego Festiwal Nauki i Sztuki 2022 r.

31.05 – wtorek, g. 12:00

• Inauguracja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Transmisja online.

31.05 – wtorek

• Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

• Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

• Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

01.06 – środa

• Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,

• Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu,

• Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu

02.06 – czwartek

• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Poznań-Śródmieście/Ogrody oraz ośrodki zamiejscowe: Kalisz, Gniezno, Słubice)

• Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

• Laboratorium Wyobraźni PPNT

• Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

03.06 – piątek

• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Kampus Morasko)

04.06 – sobota

• zakończenie i podsumowanie festiwalu - koncert finałowy w AULI UAM. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki.

zob. też: Poznański Festiwal Nauki i Sztuki w nowej odsłonie

Nauka Ogólnouniwersyteckie