Ponad 38 milionów złotych dla UAM!

Fot. Nauka w Polsce

Prawie 300 mln zł otrzyma od NCBR 10 spośród największych ośrodków akademickich w Polsce. Naszej uczelni przyznano ponad 38 milionów zł. Środki przyznane w ramach tzw. trzeciej ścieżki konkursu Zintegrowane Programy Uczelni mają posłużyć podniesieniu poziomu nauczania na polskich uczelniach.

Na program Zintegrowane Programy Uczelni - którego przewidywany łączny budżet wynosi miliard zł - składają się trzy konkursy, tzw. ścieżki. W czwartek ogłoszone zostały wyniki "trzeciej ścieżki", w ramach której o dofinansowanie mogą ubiegać się największe uczelnie, na których kształci się co najmniej 20 tys. studentów.

Jak tłumaczył dziennikarzom podczas czwartkowego briefingu prasowego wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, konkursy na Zintegrowane Programy Uczelni zastąpiły organizowane w poprzednich kadencjach mniejsze, "wąsko wyprofilowane" konkursy na rozwój uczelni. W konkursach zintegrowanych "uczelnia przedstawia generalną koncepcję rozwoju i otrzymuje środki w poważnej już wysokości: największe granty w tegorocznej edycji to są środki rzędu kilkudziesięciu milionów złotych" - mówił minister nauki.

"Druga ważna różnica w porównaniu do wcześniejszych konkursów polega na tym, że podzieliliśmy uczelnie na trzy grupy, według wielkości - tak, żeby uniknąć sytuacji, w których np. małe akademie artystyczne mają konkurować z takimi wielkimi molochami jak Akademia Górniczo-Hutnicza" - dodał.

Celem programu, jak podkreślił Gowin, jest podniesienie jakości kształcenia na polskich uczelniach - o tym jednak, jak otrzymane fundusze będą wykorzystane, decydować będą same uczelnie. "Te pieniądze będą służyły do wprowadzania innowacyjnych metod kształcenia, być może nowych kierunków, do większego zaangażowania praktyków w proces kształcenia" - wyliczał przykładowe sposoby spożytkowania funduszy.

Więcej na stronie Nauka w Polsce

Nauka Ogólnouniwersyteckie