Blisko połowa polskich naukowców zajmujących się naukami społecznymi i humanistycznymi publikuje artykuły nie tylko w rodzimym języku, ale również po angielsku - wynika z badań międzynarodowego zespołu badaczy pod kierunkiem dr. hab. Emanuela Kulczyckiego.
Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali ponad 160 tys. artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych w latach 2013-2015. Napisali je badacze zajmujący się naukami społecznymi i humanistycznymi. Naukowcy pochodzili z siedmiu krajów: Polski, Słowenii, Norwegii, Finlandii, Czech, Danii i Flandrii (jeden z trzech autonomicznych regionów Belgii, który posiada odrębny system nauki i liczenia publikacji).
"Wyniki analiz nas zaskoczyły. Wbrew powszechnemu poglądowi polscy humaniści publikują całkiem sporo w anglojęzycznych czasopismach naukowych" - mówi PAP inicjator badań i główny autor artykułu na ten temat dr hab. Emanuel Kulczycki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wnioski ukazały się "Journal of the Association for Information Science and Technology". Z badań wynika, że polscy naukowcy napisali 21 proc. artykułów po angielsku. Na pierwszej pozycji uplasował się język polski (nieco ponad 74 proc.). Po niemiecku opublikowano 1,7 proc. artykułów, po rosyjsku 1 proc., a po francusku - 0,6 proc.
Czytaj także: Emanuel Kulczycki.Grant NCN a drapieżne czasopisma
W badaniach wzięto pod uwagę dorobek w postaci artykułów w czasopismach ok. 22 tys. polskich naukowców, a w sumie ok. 51 tys. badaczy z siedmiu krajów. Analizy sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Badacze przyjrzeli się jednak nie tylko odsetkowi artykułów pisanych w określonym języku, ale też samym naukowcom. Okazało się, że blisko 50 proc. polskich badaczy publikuje w dwóch językach: polskim i głównie angielskim. Podobny wynik dotyczy Czechów. W przypadku Słowenii okazało się, że blisko 70 proc. naukowców publikuje w co najmniej dwóch językach (oprócz słoweńskiego głównie po angielsku), a w trzech językach - ponad 10 proc.
Inaczej wyniki wyglądają w przypadku krajów zachodniej Europy. O tym przeczytacie na stronie Nauka w Polsce.